45. Światowy Dzień Ziemi

Dziś świętujemy 45. edycję Światowego Dnia Ziemi. W Polsce obchodzimy to wydarzenie po raz 25., tym razem pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła". Z tej okazji w niedzielę 26 kwietnia na Polu Mokotowskim w Warszawie odbędzie się rodzinny festyn. Ministerstwo Środowiska i inne instytucje związane z ochroną środowiska przygotowały dla odwiedzających wiele ekologicznych atrakcji i niespodzianek.

Tegoroczny Dzień Ziemi to kolejna okazja, by promować odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Zapraszamy na festyn całe rodziny - dzieci w trakcie zabawy dowiedzą się, jak z wody, wiatru albo słońca powstaje energia, a rodzice - gdzie znaleźć dofinansowanie na budowę instalacji OZE, mówi minister środowiska Maciej Grabowski.

Na festyn z okazji Dnia Ziemi Ministerstwo Środowiska przygotowało dla odwiedzających m.in. ściankę wspinaczkową, dzięki której pokażemy, jak ważne jest czyste powietrze, laboratorium chemiczne, w którym odkryjemy sekrety dzikiej przyrody, teatrzyk interaktywny dla dzieci (pokaz rozpocznie się o godz. 14.00 i godz. 16.00), pokaz psa tropiącego, warsztaty z tworzenia ekologicznych zabawek, a także gry, zabawy, konkursy i zajęcia plastyczne. Na stoisku Ministerstwa Środowiska będzie też działał punkt informacyjny na temat konwencji CITES, której celem jest ochrona dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem.

Swoje stoisko przygotowały także Lasy Państwowe. Jak co roku będzie można na nim otrzymać sadzonki rodzimych drzew. Leśnicy będą także uczyć zasad zachowania w lesie i racjonalnego korzystania z jego zasobów.

23 Polskie Parki Narodowe również przygotowały swoje wspólne stoisko. Do jego odwiedzenia zachęcać będą animatorzy w kostiumach zwierząt. Na dzieci i dorosłych będą czekać gry, zabawy, quizy, warsztaty przyrodnicze i pokazy filmów.

Podczas festynu Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego zaprezentuje wystawę pod hasłem "Woda - źródłem energii". Odwiedzający dowiedzą się, w jaki sposób można pozyskiwać energię z wody płynącej i morskiej. Część ekspozycji będzie poświęcona wodzie geotermalnej i możliwościom jej wykorzystania. Do obejrzenia będzie także galeria okazów geologicznych. Dla najmłodszych przewidziano różne atrakcje - konkursy z nagrodami, warsztaty, doświadczenia i pokazy.

Odwiedzający stoiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie będą mogli wziąć udział w rodzinnym układaniu wielkich puzzli, konkursach plastycznych, grach planszowych i doświadczeniach naukowych związanych z tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Do wypróbowania będzie też model autka z napędem wodorowym. Na stoiskach znajdzie się ponadto informacja o działalności obu funduszy.

W obchodach Dnia Ziemi udział też weźmie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który przygotował ciekawe publikacje Biblioteki Monitoringu Środowiska, a dla dzieci - konkursy z nagrodami, kolorowanki i zabawy edukacyjne.

Więcej informacji o festynie z okazji Dnia Ziemi na stronie: http://www.dzienziemi.org.pl.

źródło i zdjęcie: Ministerstwo Środowiska

Dodano: 2015-04-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej