Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Klinkier i dachówka. Modne połączenie

Choć trendy w budownictwie zmieniają się znacznie rzadziej niż moda odzieżowa, to co kilka sezonów można zaobserwować nowe tendencje, wpływające na stylistykę domów oraz materiały w nich wykorzystywane.

Największą popularnością oraz zaufaniem inwestorów cieszą się produkty sprawdzone, gwarantujące wysokie parametry techniczne budynku nawet przez kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu nie tracą swoich zalet, zapewniając domownikom wysoki komfort mieszkania oraz wygodę użytkowania. Do tego typu produktów z pewnością zaliczyć można cegły klinkierowe i dachówki ceramiczne. Wytwarzane od wieków i kojarzone głównie z różnymi odcieniami czerwieni, na przestrzeni ostatnich lat całkowicie zmieniły swoje oblicze, trafiając również w gusta osób kierujących się bardziej ku nowoczesnej stylistyce, a nie tracąc przy tym niczego ze swoich atrybutów.

Większy wybór materiałów budowlanych

Wśród osób zainteresowanych budową domu, coraz większa grupa wybiera dachówki ceramiczne w chłodnych odcieniach, które świetnie uzupełniają się z jasnymi kolorami elewacji. Ta wykonana z cegieł klinkierowych wygląda nie tylko stylowo i elegancko, ale także zapewnia trwałość, odporność i wytrzymałość.

Znacznie szersza paleta barw jest wynikiem ich angobowania lub glazurowania. Pierwszy z procesów polega na pokryciu cegły lub dachówki szlachetnymi pierwiastkami mineralnymi, a następnie wypalaniu całości w temperaturze ok. 1000 stopni. Kolor produktu zależy od rodzaju angoby, jaka została do tego celu użyta. Glazurowanie przebiega podobnie, różnica polega na uzyskaniu bardziej szklistej powłoki, co wynika ze składu chemicznego samej glazury, tłumaczy Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben. Tym, co wpływa na popularność cegieł klinkierowych, jest ich uniwersalność. Za pomocą barw, faktur, a także sposobów ułożenia możemy nadać obiektowi dowolnego charakteru.

Jaka elewacja?

W nowocześnie stylizowanych projektach cegły wykorzystywane są na całej elewacji, pojedynczej ścianie lub jej fragmencie, a jasne kolory, tj. biele, szarości i beże, podkreślają poszczególne elementy ścian, nadając im indywidualnego charakteru. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie cegieł w wydłużonym formacie LDF (290x90x52mm), np. takiej jak cegła Röben Sorrento pomarańczowo-żółta, co pozwoli "wyciągnąć ścianę", optycznie ją wysmuklając.

Cegły klinkierowe można zastosować także w miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Są to na przykład naroża, podokienniki, cokoły oraz nadproża drzwiowe i okienne, mówi Misiuna. Łączenie jasnej elewacji z ciemnymi antracytowymi, brązowymi i czarnymi dachówkami, daje bardzo ciekawy efekt, odpowiadający współczesnym trendom architektonicznym.

Ravello baryt biała - cegła klinkierowa w charakterystycznym kolorze i zmiennym nasyceniu. Wypalana w unikatowy sposób, dzięki czemu uzyskuje delikatnie łupaną powierzchnię lica. Jedną z zalet technicznych tej cegły jest bardzo niska nasiąkliwość (ok. 1,5%). Sorrento pomarańczowożółta w wydłużonym formacie LDF - cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni lica. Mimo jasnego koloru nie wnika w nią trwale brud - by ją wyczyścić, wystarczy zmyć wymurowaną powierzchnię wodą - co zawdzięcza bardzo niskiej nasiąkliwości.

Dachówka BERGAMO antracytowa - ze względu na swój kształt, idealnie nadaje się do projektów utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym charakterze. Doskonale sprawdzi się na dachach o dużej powierzchni i niewielkim stopniu skomplikowania. Bardzo szczelna, wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Dachówka Piemont Titan - elegancka z delikatnie błyszczącą, szarą powierzchnią to propozycja przede wszystkim dla osób, które szukają oryginalnych kolorów i preferują bardziej nowoczesny styl. Charakteryzuje się dużą przesuwnością - aż 38mm, dzięki której bez problemu ułożymy ją zarówno na nowej, jak i starej więźbie dachowej.

źródło i zdjęcie: Röben

Dodano: 2015-04-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej