Czy Twoje mieszkanie otacza ekologia?

Czy Twoje mieszkanie otacza ekologia?

Moda na ekologię z roku na rok zyskuje na popularności. Trend ten, wcześniej zarezerwowany głównie dla żywności, odzieży czy kosmetyków, możemy także zaobserwować w zupełnie innych dziedzinach. Moda na ekologię dotarła również do wspólnot mieszkaniowych, które coraz chętniej decydują się na wprowadzenie proekologicznych rozwiązań. Należy podkreślić, że o części z nich warto pomyśleć już na etapie budowy inwestycji.

Ekologiczna winda

Jeszcze kilka lat temu najważniejsze było bezpieczeństwo i komfort eksploatacyjny dźwigów. Dziś, choć nadal są to sprawy priorytetowe, równie duże znaczenie ma energooszczędność, która w rezultacie prowadzi do realnego obniżenia kosztów, jakie ponosi wspólnota. Zmniejszenie zużycia energii możliwe jest między innymi poprzez montaż napędów bezreduktorowych, dźwigów bez maszynowni czy w końcu użyciu pasów napędowych zamiast tradycyjnych lin. To rozwiązania, które nadal zapewniają wysoki komfort jazdy, a ponadto są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż ich wcześniejsze warianty.

Aby zwiększyć energooszczędność wind, warto także pokusić się o wprowadzenie dodatkowych rozwiązań. Dobrym przykładem jest zastosowanie oświetlenia LED (zamiast tradycyjnych żarówek) oraz czujników wygaszania światła w pustej windzie. Wynikiem będą znacznie mniejsze koszty utrzymania urządzenia.

Dachy …. zielone

Zielone dachy to w ostatnim czasie coraz popularniejsze rozwiązanie w zagospodarowaniu przestrzeni na osiedlach i budynkach. Tworzenie powierzchni biologicznie czynnej idealnie wpisuje się w ekologiczny trend. Inwestycja tego rodzaju wiąże się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z instalacji, ale w przyszłości procentuje większym komfortem życia mieszkańców - zarówno filtracją zanieczyszczeń z powietrza, jak i produkcją tlenu, podkreśla Mariusz Łubiński z firmy zarządzającej Admus.

Zielone dachy są idealnym miejscem do rozwoju flory i fauny. Naturalna izolacja w postaci zieleni pozwala także przedłużyć żywotność dachu oraz zapobiegać zimą dużym stratom cieplnym, a latem - nadmiernemu nagrzewaniu się budynku, dodaje Łubiński. Mogą to odczuć zwłaszcza mieszkańcy ostatnich pięter.

Sposób na deszczówkę

Odpowiednio gromadzone zasoby wody deszczowej mogą być dobrym źródłem oszczędności we wspólnotach mieszkaniowych. Zastosowań "deszczówki" jest wiele. Może być wykorzystywana do nawadniania trawników czy do prac porządkowych na terenie nieruchomości, ale również jako część rozwiązań dekoracyjnych - stawów i oczek wodnych. Należy przy tym pamiętać, że takie zbiorniki wymagają odpowiedniego przygotowania - należy wyłożyć je gliną lub folią ogrodniczą.

Czas na zarówki LED

Tradycyjne oświetlenie coraz częściej jest zastępowane żarówkami LED. Wynika to nie tylko z ich większej energooszczędności, ale także z wyraźnej przewagi nad zwykłą żarówką. Widać to przede wszystkim w przypadku żywotności żarówek - ledowe świecą minimum 50 tys. godzin, tradycyjne - zazwyczaj nie więcej niż 1.500 godzin. Co ważne, żarówki LED w przypadku wyczerpania nie przestają świecić od razu, a zmniejszają natężenie światła. To sygnał, że czas je wymienić. Ponadto, żarówki LED nie zawierają rtęci, co również ma duże znaczenie w kontekście ochrony środowiska.

Wszystkie wspomniane rozwiązania znacząco wpływają na oszczędności wspólnoty mieszkaniowej, zaznacza Łubiński. Część z  nich, jak montaż energooszczędnych wind czy systemów do odprowadzania wody deszczowej, najlepiej wykonać już na etapie budowy inwestycji. To niewątpliwie zadanie dla deweloperów. Inne, jak zmiana oświetlenia, leżą  już w gestii wspólnoty.

źródło: Admus
zdjęcie: Fotolia Onypix