Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Źródło ciepłej wody użytkowej. Które wybrać?

Wybór systemu grzewczego zwykle jest uzależniany od kilku czynników - kubatury domu, który trzeba ogrzać, oczekiwanego komfortu cieplnego, możliwości finansowych właścicieli, zarówno jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, jak i późniejszej eksploatacji. System grzewczy odpowiada jednak nie tylko za temperaturę w pomieszczeniach, ale też za podgrzanie ciepłej wody użytkowej i również na ten aspekt trzeba zwrócić uwagę, decydując się na konkretne rozwiązanie.

Inwestorzy wybierając system grzewczy, coraz częściej zwracają uwagę na rozwiązania ekologiczne i oszczędne, stąd największą popularnością cieszą się gazowe kotły kondensacyjne, systemy solarne i wykorzystujące pompy ciepła. De Dietrich podpowiada, jakie są zalety poszczególnych rozwiązań.

Kocioł kondensacyjny jedno- czy dwufunkcyjny?

Z zasady kocioł jednofunkcyjny służy do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Aby podgrzewał także wodę użytkową, trzeba go dodatkowo wyposażyć w zasobnik z wymiennikiem ciepła. Kocioł dwufunkcyjny ma wbudowany wymiennik płytowy i c.w.u. jest podgrzewana na bieżąco. Ma to swoje plusy i minusy - kocioł dwufunkcyjny jest mniejszy, jest to też w pewnym sensie rozwiązanie bardziej ekonomiczne - podgrzewamy tylko tyle wody, ile jest nam w danym momencie potrzebne. Kocioł dwufunkcyjny będzie odpowiednim rozwiązaniem do niewielkich domów, w których łazienka sąsiaduje z kuchnią (kocioł instaluje się zwykle w jednym z tych dwóch pomieszczeń i wówczas nie trzeba długo czekać, aby ciepła woda dotarła do drugiego z nich), i nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Dla dużych domów, z dwiema łazienkami, w których mieszkają więcej niż 3 osoby, wygodniejszym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem albo termodynamicznym podgrzewaczem wody, który będzie odpowiadał za podgrzanie c.w.u. Dzięki zasobnikowi możemy korzystać z dużej ilości ciepłej wody, co z pewnością przekłada się na komfort użytkowania.

Pod względem finansowym nieco lepiej wypadają kotły dwufunkcyjne, są tańsze niż kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem. W tym przypadku najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch urządzeń w pakiecie oferowanym przez producenta, informuje Waldemar Matuszyński, product manager z firmy De Dietrich Technika Grzewcza.

Pompy ciepła do c.w.u.

Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną z powietrza (pompy powietrzne) lub z gruntu (pompy gruntowe), dając tanie i ekologiczne ogrzewanie. Koszty inwestycyjne są co prawda wyższe niż w przypadku systemu opartego na gazie, ale nakłady zwracają się już po kilku latach, jeśli skorzystamy ze wsparcia oferowanego przez specjalne programy dotujące rozwiązania proekologiczne.

Zastosowanie pompy ciepła do c.w.u. jest dobrym uzupełnieniem jednofunkcyjnego kotła - wówczas z gazu korzystamy niemal wyłącznie w sezonie zimowym, a koszty podgrzania wody są bardzo niewielkie. Pompa ciepła jest standardowo wyposażona w zasobnik o pojemności 200-300 litrów, co pozwala na zgromadzenie dużej ilości wody o stałej temperaturze. Większość pomp ciepła posiada grzałkę elektryczną, która dodatkowo zabezpiecza produkcję ciepłej wody, lub wężownicę, która pozwala połączyć pompę z dodatkowymi źródłami ciepła, jak kocioł kondensacyjny lub system solarny.

Woda podgrzana przy pomocy solarów

Instalacja solarna, której głównym zadaniem jest zapewnienie nam c.w.u., może wytworzyć do 60% potrzebnej w tym celu energii. Pozostałe 40%, szczególnie zimą, powinno pochodzić  z innego źródła. Podgrzewacz solarny w słoneczne dni wytworzy i zmagazynuje dużą ilość ciepłej wody, którą możemy wykorzystać w dni pochmurne.
Jeśli z różnych powodów kocioł jest zbędnym urządzeniem, warto rozważyć podgrzewacz solarny ze wsparciem elektrycznym w postaci grzałki elektrycznej, której praca jest optymalizowana przez regulator solarny, i włącza się wtedy, gdy solary nie są w stanie zabezpieczyć odpowiedniej temperatury c.w.u.

Możliwości podgrzania ciepłej wody użytkowej jest obecnie bardzo dużo. Aby w pełni wykorzystać ich możliwości, warto zawsze skorzystać z rad specjalisty, który dobierze system do potrzeb i możliwości użytkowników.

źródło i zdjęcie: De Dietrich

Dodano: 2015-06-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej