Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dom cebula. Oryginalne kształty w architekturze

Dom o oryginalnym kształcie? Jak najbardziej! Proste, jednolite bryły odchodzą powoli do przeszłości, a ich miejsce zajmują nowoczesne budynki, które zachwycają stylem i architekturą. Takim budynkiem będzie niewątpliwie dom cebula - parterowy z płaskim dachem, zawdzięczający nazwę zabiegom architektonicznym, które nadały bryle odpowiedni kształt.

Budynek składa się z trzech głównych ścian konstrukcyjnych w kolorze białym, które są przesunięte względem siebie. Dzięki temu sprawiają wrażenie warstw jak w przypadku cebuli. Ponadto ściany są zaprojektowane tak, że  tworzą wycinek ćwiartki koła.

Oryginalny kształt domu cebuli to nie przypadek. Kształt po okręgu jest wynikiem warunków zabudowy, chęci otwarcia na konkretne widoki oraz lokalizacji wjazdu na działkę w jej narożniku, podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL. Taki kształt spełnia oczekiwania inwestora, a dla nas jest dużym wyzwaniem, ale i wielką frajdą, dodaje Paszkowska.

Dom cebula składa się z 2 części: dziennej oraz prywatnej - nocnej. Od frontu, w wąskiej części elewacji, pomiędzy dwiema ścianami zlokalizowano wjazd do garażu przygotowanego na dwa samochody. Tam również ulokowano pomieszczenia techniczne. Główne wejście znajduje się w bocznej elewacji od strony zachodniej, zaznacza Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL, współautor projektu. Aby je uwypuklić, zostało dodatkowo podkreślone czarnym daszkiem, dodaje.

Część dzienna domu cebuli została zaprojektowana od strony ogrodu, dzięki czemu roztacza się wspaniały widok, a pomieszczenia są doskonale doświetlone. Otwartą przestrzeń wewnątrz tworzą salon, jadalnia oraz kuchnia z panoramicznym oknem na ogród i podwieszanym kominkiem w centralnej części. W dalszej części zaplanowano obszerny taras pod zadaszeniem, który ma także pełnić funkcję letniej kuchni i jadalni oraz miejsca relaksu. Dzięki temu, że działka góruje nad otoczeniem, część dzienna będzie otwierać się na niezwykły widok otuliny lasu.

Część nocna zaś to idealne miejsce odpoczynku dla domowników. Zaprojektowana została tak, aby utworzyć w pełni komfortową przestrzeń. Przewidziano tu pokój gościnny, główną sypialnię, sypialnie dzieci oraz łazienki. Okna tej części otwierają się na wschód.

Białe ściany elewacji wykonane będą z bardzo dobrej jakości tynku Stolotusan, dzięki czemu zachowają kolor i świeżość przez długi czas. Czarne elementy zadaszeń zostaną natomiast wykończone trwałymi płytami ze spieku kwarcowego. Aby ocieplić biało czarną bryłę, na bocznych, krótszych elewacjach zostanie puszczona pnąca zieleń.

źródło i zdjęcie: 81.WAW.PL

Dodano: 2015-07-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej