Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Remontujesz system grzewczy? Sprawdź, o czym warto wiedzieć przed rozmową z instalatorem

Lato to czas, kiedy o cieple mówi się nie tylko w kontekście lejącego się z nieba żaru. To także czas, podczas którego wielu posiadaczy domów jednorodzinnych decyduje się na przygotowanie budynku do sezonu grzewczego - zarówno poprzez dołożenie kolejnych centymetrów ocieplenia ścian czy poddasza, jak i modernizację elementów instalacji grzewczej. Tematem istotnym z punktu widzenia inwestora, a nieco pomijanym przy okazji rozmów o domach energooszczędnych, jest kwestia termostatyki i równoważenia. W jaki sposób pomagają one zmniejszyć comiesięczne rachunki za ogrzewanie?

Aby efektywnie wykorzystywać ogrzewanie domu oraz zapewnić komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad optymalną temperaturą - zarówno dla użytkowników gospodarstwa domowego, jak i dla… naszego portfela. Różne pomieszczenia to różne sposoby i pora ich użytkowania, dlatego do każdego z nich warto podejść indywidualnie.

Powszechnie przyjmuje się, że dla domowego biura i pokoju dziecięcego optymalna temperatura powinna wynosić 22°C, dla salonu dziennego lub jadalni 20°C, łazienki 24°C, a dla sypialni 16°C. W nocy temperaturę we wszystkich pomieszczeniach możemy spokojnie obniżyć do 16°C, czyli temperatury z jednej strony pozwalającej na komfortowy sen, a z drugiej - nie obciążającej zanadto domowego budżetu. Warto przykładać wagę do osiągania i, co ważniejsze, utrzymania odpowiedniego mikroklimatu pomieszczeń - podniesienie temperatury tylko o 1°C to wzrost rocznych kosztów eksploatacyjnych w wysokości od 6 do 11%. Zmienne zapotrzebowanie na ciepło, zarówno w przeciągu dnia, jak i na przestrzeni całego roku, niesie więc za sobą potrzebę sprawnej regulacji.

Zamontuj i zapomnij

Termostaty grzejnikowe, na które składa się zawór termostatyczny i głowica, to urządzenia odpowiadające za kontrolę temperatury w pomieszczeniu poprzez regulację ilości czynnika dopływającego do grzejnika. Umieszczony w nich czujnik uwzględnia różne źródła ciepła, w tym promieniowanie słoneczne, sztuczne oświetlenie, działające urządzenia elektryczne, a nawet osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczenia, dostosowując tym samym stopień dopływu czynnika grzewczego do grzejnika.

Rozwiązanie to przydaje się zwłaszcza w przypadku pomieszczeń szczególnie narażonych na dzienne wahania temperatury, np. kuchni, gdzie gotujemy lub pieczemy. Jak podkreślają fachowcy, lepsza kontrola nad temperaturą to nie tylko większy komfort termiczny, ale też bardziej racjonalne zużycie energii. W porównaniu z instalowanymi w przeszłości zaworami grzejnikowymi, nowoczesne termostaty pozwalają na zauważalne oszczędności energii cieplnej, a tym samym pieniędzy. Warunkiem jest dobór urządzeń o uznanej renomie.

Gotowych rozwiązań dostarcza rynek. Znajdujące się w ofercie IMI Hydronic Engineering zawory termostatyczne IMI Heimeier z precyzyjną nastawą wstępną pozwalają ograniczyć koszty zużycia energii nawet do 28% w porównaniu do zastosowania ręcznych zaworów grzejnikowych. To sprawdzone i trwałe urządzenia. Dzięki zastosowaniu silnej sprężyny, z jednej strony pracują z maksymalną precyzją, z drugiej - nie zablokują się podczas nieużywania w miesiącach letnich. O tym ostatnim najlepiej wiedzą sami instalatorzy, którzy co rok wymieniają dziesiątki popsutych termostatów. W przypadku termostatów IMI Heimeier nieprzypadkowo funkcjonuje powiedzenie: "zamontuj i zapomnij".

Równoważenie hydrauliczne = równoważenie wydatków

Na efektywność energetyczną obiegu grzewczego wpływ ma także równoważenie hydrauliczne. W przypadku układów niezrównoważonych, elementy, które znajdują się najdalej od urządzenia generującego ciepło ogrzewane są słabo lub wcale. Doświadczamy tego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rano odczuwamy chłód. W takich sytuacjach najczęściej ustawiamy wcześniejsze ogrzewanie, podwyższamy temperaturę zasilania lub zwiększamy wydajność pompy. Wszystkie te rozwiązania wiążą się z większym zużyciem energii, a co za tym idzie - wyższymi rachunkami za ogrzewanie.

Problemu można sobie oszczędzić, stosując systemy równoważenia hydraulicznego. Rozwiązanie te polegają na wyrównywaniu oporów w poszczególnych obiegach, zapewniając sprawny przepływ wody w całym systemie. Dokonując renowacji systemu grzewczego, warto zwrócić uwagę na rozwiązania z automatyczną regulacją przepływu, takie jak np. zawory serii Eclipse produkcji IMI Heimeier. Dzięki nim, raz ustawiony na zaworze, wymagany przepływ nie zmienia się w wyniku różnic ciśnienia w systemie, typowych dla warunków normalnej eksploatacji systemu przy niepełnym obciążeniu czyli np. w okresach wiosny i jesieni. Rozwiązania tego typu sprawdzają się zwłaszcza przy renowacji starych systemów. Jak podkreślają eksperci, zmodernizowana i zrównoważona hydraulicznie instalacja grzewcza pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 35%.

Sprawnie działająca instalacja centralnego ogrzewania to element budynku, od którego bezpośrednio zależy mikroklimat w jego wnętrzu, a także koszty jego utrzymania. O inwestycji w poprawę standardu cieplnego domu warto pomyśleć już dziś, kiedy sezon grzewczy jeszcze przed nami. Tak przygotowany dom będzie gwarancją niższych rachunków jesienią i zimą.

źródło i zdjęcie: IMI Hydronic Engining

Dodano: 2015-08-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej