Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Polska wśród trzydziestu najbardziej ekologicznych krajów

Skuteczniej dbamy o przyrodę niż Amerykanie i Rosjanie, ale gorzej niż blisko dwadzieścia krajów Unii Europejskiej - wynika z corocznego rankingu najbardziej ekologicznych państw świata. Stajemy się bardziej eko, ponieważ zmienia się nasz sposób życia - inaczej jemy, kupujemy oraz… budujemy.

Environmental Performance Index to ranking dotyczący czystości i jakości środowiska naturalnego, tworzony przez ośrodki badawcze uniwersytetów Yale i Columbia. Każdy kraj oceniany jest w 100-punktowej skali. Ostateczny wskaźnik przedstawia efektywność 178 krajów z całego świata podejmowanych w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Ekologiczny jak Polak?

W najnowszym zestawieniu Polska znalazła się na 30 miejscu, ze współczynnikiem 69,53. Wyprzedzające nas państwa to w zdecydowanej większości kraje europejskie, wyjątkiem są Australia, Singapur, Nowa Zelandia, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia i Chile. Pierwsze miejsce, nieprzerwanie od momentu powstania rankingu, należy do Szwajcarii, która na 100 możliwych punktów, nigdy nie miała mniej niż 85 (w tym roku 87,67). Drugie miejsce należy do Luksemburga (83,29), trzecie do Australii (82,40), a czwarte Singapuru (81,78). Bardzo wysoką pozycję zajmują również Czesi - nasi południowi sąsiedzi zajęli piąte miejsce z rezultatem 81,47. Polski wynik oznacza, że jesteśmy lepsi od 140 krajów. Wśród nich znajdują się takie mocarstwa jak: Stany Zjednoczone (33 miejsce, współczynnik 67,52), Rosja (73 miejsce, współczynnik 53,45), czy Chiny (118 miejsce, współczynnik 43). Ostatnią pozycję w tegorocznym rankingu zajęła Somalia. Głównymi powodami są wysoka śmiertelność dzieci i praktycznie marginalny dostęp do wody pitnej.

Jesteśmy bardziej eko

Jeszcze dziesięć lat temu Polska miała współczynnik o 2,46 punkty niższy niż obecnie. Z raportu wynika, że należymy do krajów, które robią regularne postępy. Taki wynik nie dziwi - z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski wynika, że coraz częściej i chętniej dbamy o ekologię. Objawia się to głównie używaniem wielorazowych toreb, kupowaniem ekologicznych produktów, unikaniem jednorazowych i nietrwałych przedmiotów, używaniem energooszczędnych żarówek, a także segregacją śmieci. Z badań wynika również, że częściej i chętniej dbaliśmy o środowisko, gdyby nie większe wydatki na eko-produkty. Większość osób nie jest gotowa zapłacić więcej na rozwiązanie ekologiczne np. czystą energię. Ekologiczne rozwiązania nie zawsze jednak muszą wiązać się z większymi kosztami. Widać na przykładzie niektórych deweloperów, którzy inwestują w technologie chroniące środowisko, nie zawyżając kosztów nieruchomości.

Dbanie o środowisko opłaca się

Powstające osiedle Alpha Park w warszawskim Ursusie można nazwać zieloną enklawą w mieście. To kompleksowe osiedle, które ma spełnić wszystkie potrzeby mieszkańców. Za sprawą nowoczesnych i ekologicznych technologii chcemy pokazać dobry przykład. Mamy nadzieję, że firmy dostrzegą, że ekologia pociąga za sobą wiele korzyści, w tym chociażby ekonomiczne, mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park.

Teresa Witkowska uważa, że dzisiejszy klient patrzy w przyszłość, chce zadbać nie tylko o siebie, ale również o otoczenie. Dlatego na osiedlu Alpha Park stawiamy na nowoczesne i ekologiczne technologie, które ułatwią życie i zmniejszą rachunki. Postawiliśmy na panele słoneczne i wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania terenów zielonych. Klienci bardzo pozytywnie reagują na takie udogodnienia. To dla nich bardzo interesujący dodatek, który przekonuje ich do inwestycji, dodaje.

źródło i zdjęcie: PR Expert

Dodano: 2015-08-31
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej