Nośność muru a spoiny cienkowarstwowe

Nośność muru a spoiny cienkowarstwowe

Bloczki z betonu komórkowego łączy się spoinami cienkowarstwowymi. Jest to jedna z ich najważniejszych zalet, bowiem właśnie spoiny dają spore oszczędności kosztów budowy oraz poprawiają parametry izolacyjne ścian i ich nośność.

Spoiny cienkowarstwowe dają wzrost nośności muru, mimo że można spotkać się z błędnymi opiniami zwłaszcza wśród samozwańczych "fachowców od wszystkiego”, że im grubsza będzie warstwa spoiny, to ściana będzie mogła przenieść większe obciążenie.

Sytuacja jest zupełnie odwrotna. Ponieważ spoina stanowi najsłabszy element muru, to im cieńsza jest jej warstwa, tym ściana będzie mocniejsza i przeniesie więcej obciążeń.

Można tu posłużyć się analogią do klejów typu Super Fix, które w przeciągu kilku sekund sklejają dwie powierzchnie tworząc mocne połączenie, ale tylko pod warunkiem zastosowania bardzo cienkiej warstwy. Jeżeli warstwa klejąca tego samego kleju osiągnęłaby np. 5 mm, to połączenie tych dwóch powierzchni albo w ogóle nie byłoby możliwe, albo byłoby niezwykle słabe. Podobnie jest ze spoinami w murach.

Warto też pamiętać o kosztach. Cienka spoina to 1-3 mm, zaś tradycyjna nawet 15 mm. Przy ścianie z bloczków H+H o grubości 24 cm musimy liczyć się ze zużyciem około 2,4 kg zaprawy do spoin cienkowarstwowych i około 1,5 litra wody na każdy metr kwadratowy ściany. Koszt takiego rozwiązania to ok. 2 zł/m2. Tradycyjna zaprawa podnosi koszt kilkakrotnie.

źródło i zdjęcie: H+H