Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Prosty sposób na wykorzystanie słońca do ogrzewania


Pewna rodzina postanowiła obudować swój dom szkłem. Wszystko po to, by wykorzystać efekt szklarni i ogrzać za darmo przestrzeń.

Realizacja przedsięwzięcia byłaby niemożliwa w mieście, dlatego Marie Granmar i Charles Sacilotto postanowili obudować szklaną konstrukcją drewniany domek letniskowy na archipelagu sztokholmskim. Swoją konstrukcję inspirowali na projekcie architekta Bengta Warne, który w 1974 r.  zaprojektował pierwszy Nature House - dom mieszkalny zbudowany w całości ze szkła.

Szklarnia jest nieomal dwukrotnie większa niż drewniany dom, pozostawiając przestrzeń wokół budynku, w której można zorganizować ogród. Wewnątrz konstrukcji panują śródziemnomorskie warunki, pozwalając mieszkańcom sadzić warzywa w środku zimy. Średnia temperatura w styczniu to -2 stopnie w Sztokholmie, wewnątrz szklarni będzie to około 15 stopni.

Dom został obudowany warstwą cztero milimetrowego szkła. To spowodowało, iż dach stał się zbędym elementem budynku, dlatego też został zdemontowany. Przestrzeń dawnego poddasza została wykorzystana jako taras - idelane miejsce "łapania" w promieni słonecznych.

Dodatkowo dom jest niezależny od miejskiego systemu oczyszczania ścieków. Konstruktorzy zaprojektowali system filtrowania i oczyszczania wody używanej przez domowników.

Pozostaje tylko jedno pytanie. Jak poradzić sobie z upałami w środku lata?

źródło i zdjęcia: Ciekawe.org

Dodano: 2015-12-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej