Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budowa domu zimą. O czym trzeba pamiętać?


Często budowa domu z przyczyn niezależnych od inwestora się przedłuża i bywa, że musi być kontynuowana zimą. Dzisiaj - dzięki nowej technologii materiałów budowlanych - jest to możliwe. Jakie prace możemy wykonywać, gdy panuje ujemna temperatura? Jak zabezpieczyć budowę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?

Zima nie jest szczytem sezonu budowlanego - wprost przeciwnie. Dlatego łatwiej w tym czasie o dobrą ekipę budowlaną. To niezmiernie ważna kwestia, właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na prowadzenie prac pod koniec roku czy też na jego początku.

Jakie prace można wykonywać w czasie zimy?

Kopanie fundamentów zimą nie jest najlepszym pomysłem ze względu na zamarzniętą ziemię - takie prace najlepiej zakończyć jesienią. Jeżeli jednak budowa została doprowadzona do stanu surowego zamkniętego, wówczas mróz nie stanowi niemal żadnego problemu.

Z powodzeniem możemy przeprowadzić większość prac wykończeniowych, w tym tzw. prace mokre (czyli kładzenie tynków czy wylewanie podłóg). Warunkiem jest utrzymanie temperatury dodatniej - dlatego konieczne okaże się ogrzewanie, choćby przenośne.

Na jakie prace budowlane możemy pozwolić sobie zimą? Na pewno:

  • stawianie ścian działowych,
  • tynkowanie,
  • kładzenie płytek czy paneli,
  • prace instalatorskie,
  • ocieplanie elewacji (ale tylko styropianem, nie wełną).

Ważne jest, aby stosować materiały (kleje, tynki, zaprawy), które są przystosowane do niskich temperatur. Należy unikać zapraw wapiennych - zawierają one bowiem dużo wody. Zamiast tego warto używać zapraw, w których znajduje się cement.

Jak zabezpieczyć budowę na okres zimy?

Co jednak, gdy nasz dom nie został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego i nie sposób przeprowadzać w nim prac wykończeniowych? Wówczas należy odpowiednio zabezpieczyć poszczególne elementy oraz materiały dotąd niewykorzystane, aby nie uległy zniszczeniu, co narazi nas na dodatkowe koszty.

  • Podstawową kwestią jest zabezpieczenie fundamentów - na ich wytrzymałość mają bowiem wpływ niska temperatura, śnieg i woda. Skuteczną ochroną będą: słomiane maty utrzymujące ciepło, folia budowlana zapobiegająca zawilgotnieniu, a także przysypanie wszystkiego ziemią.
  • Jeśli mamy już podciągniętą kanalizację do domu, musimy spuścić z niej wodę, aby wahania temperatur (które są nieuchronne zimą) nie rozsadziły rur.
  • W stanie surowym otwartym nasz dom nie ma okien, drzwi i podłóg. Dlatego należy wszelkie wloty zamknąć - na przykład folią lub deskami. Trzeba tylko zapewnić swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz, dlatego pozostawmy niewielkie szczeliny w tej ochronie.

Więcej o postępowaniu na budowie zimą dowiesz się z poradnika pracowni Dobre Domy.

źródło i zdjęcie: Dobre Domy

Dodano: 2015-12-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej