Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Płyty wysokotemperaturowe. Właściwości i zastosowanie


Mogą służyć do akumulacji ciepła, izolacji i jako materiał konstrukcyjny w miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie właściwości ogniotrwałych. Płyty wysokotemperaturowe są jednym z powszechniej znanych i stosowanych materiałów ognioodpornych. Czym się różnią i kiedy warto ich używać?

Istnieje wiele rodzajów płyt wysokotemperaturowych. W zależności od materiału, z których je wykonano, różne są ich właściwości i zastosowanie.

Płyty o właściwościach izolacyjnych

Jednym z bardziej popularnych materiałów o właściwościach izolacyjnych jest wermikulit, czyli występująca w środowisku naturalna warstwa krzemianu aluminiowo-magnezowego. Cechą charakterystyczną wermikulitu jest proces eksfoliacji, czyli rozszerzania się pod wpływem działania ciepła. Sprasowany wermikulit jest dostępny pod postacią płyt.

Płyty wermikulitowe mają szereg zastosowań. Są używane do izolacji urządzeń grzewczych wykorzystywanych w gastronomii, takich jak grille, podgrzewacze, piekarniki, elementy grzejne wokół płyt grzejnych, a także do izolacji bojlerów domowych czy pieców przemysłowych (warstwa tylna izolacji cieplnej lub ogniowa). Stosuje się je też powszechnie jako izolację ścian wkładów kominkowych ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Podwyższając temperaturę spalania wewnątrz komory, przyczyniają się bowiem do zwiększenia czystości spalin, dzięki czemu szyba wkładu dłużej pozostaje czysta.

Płyty wermikulitowe są mocniejsze niż te z włókien ceramicznych, ale mimo to można poddawać je obróbce mechanicznej przy użyciu narzędzi do drewna.
Podobne właściwości jak płyty wermikulitowe mają płyty krzemianowo-wapniowe. Są najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykonywania izolacyjnej obudowy kominka.  Oprócz właściwości izolacyjnych doskonale nadają się bowiem do tworzenia konstrukcji. Płyty mogą być używane jako materiał do wykonania obudowy czopucha, izolacji ścian bocznych czy ścian znajdujących się za kominkiem. Są sztywne, lekkie oraz odporne na działanie temperatury do 1000o C i niepalne.

Płyty Kominkowe Vitcas CS nie posiadają włókien, dzięki czemu jest to produkt niepylący, grzybo- i pleśnioodporny oraz łatwy w obróbce, mówi ekspert z firmy Vitcas, producenta materiałów ognioodpornych.

Płyty krzemianowo-wapniowe mają też szerokie zastosowanie w przemyśle metalurgicznym, petrochemicznym, odlewniczym, ceramicznym oraz w hutach szkła.

Płyty o właściwościach akumulacyjnych

Właściwością odwrotną do izolacji jest akumulacja ciepła. Materiałem znanym ze swych właściwości akumulacyjnych jest szamot - wykorzystywany nie tylko do produkcji cegieł, ale też płyt. Akumulacyjne płyty szamotowe są przeznaczone do tworzenia ciepłej obudowy kominka. Ciepło z nagrzanych płyt akumulacyjnych jest wypromieniowywane do pomieszczenia równomiernie, przez dłuższy czas, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczenia, a następnie jego szybkiemu wychładzaniu.

Stosując Akumulacyjne Płyty Szamotowe Vitcas, nie trzeba dodatkowo używać kominkowej wełny mineralnej. Płyty są samonośne i nie wymagają do montażu stelaża ani skręcania, obudowę kominka wykonuje się przy użyciu tylko jednej zaprawy, mówi ekspert z firmy Vitcas.

Alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych

Płyty z włókien mineralnych są dobrą alternatywą dla powszechnie stosowanych płyt gipsowo-kartonowych. Wysokotemperaturowe Płyty Vitcas HT są odporne na działanie temperatury nawet do 15000 C i mogą być montowane m.in. w otoczeniu wkładu kominkowego. W budynkach krytych strzechą płyty mogą zostać zastosowane jako ochrona dachu przed wysoką temperaturą. Z płyt można budować ścianki działowe, następnie pokryć je żaroodporną gładzią szpachlową i pomalować. Świetnie spełniają także swoją rolę jako podłoże na którym mogą być przyklejane płytki. Płyty pozbawione są azbestu oraz są odporne na działanie grzybów i pleśni.

źródło i zdjęcie: Vitcas Polska

Dodano: 2016-01-25
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej