Rząd zapomina o oszczędzaniu energii

Realizacja unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego wymaga zainwestowania ponad 100 mld złotych w odnawialne źródła energii . Od przyjęcia unijnego pakietu mija niemal rok. Eksperci uważają, że w tym czasie rząd zrobił zbyt mało, by przygotować Polskę do spełnienia zobowiązań wynikających z dokumentu.

 

Polska będzie musiała do 2020 r. zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20 proc. w stosunku do 1990 r. i poprawić o 20 proc. efektywność energetyczną.  Najważniejszym wyzwaniem będzie jednak w ramach oszczędzania energii produkcja do 2020 r. 15 proc. energii z odnawialnych źródeł.

Nie określono, jak cel ten zostanie podzielony między wytwórców ciepła i energii elektrycznej. Eksperci oceniają, że będzie to wymagało osiągnięcia w bilansie zużytej energii elektrycznej 20 proc. udziału zielonej energii (ok. 10 GW) i 15 proc. w cieple (30 GW). Koszty niezbędnych inwestycji w energetyce elektrycznej wyniosą 60 - 80 mld zł, a w ciepłownictwie - 45 mld zł. To ogromne wyzwanie, które trzeba będzie wypełnić w ciągu zaledwie dekady, zauważa Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

Polska powinna zlikwidować bariery administracyjne, a zwłaszcza długie procedury dotyczące budowy farm wiatrowych, które będą głównym źródłem odnawialnej energii w kraju. Zdaniem ekspertów sukcesem rządu jest przyjęcie polityki energetycznej państwa do 2030 r. i utrzymanie obecnego systemu wsparcia zielonej energii. Po raz pierwszy w tym roku moc oddawanych do użytku farm wiatrowych przekroczy 250 MW. Ale od przyszłego roku powinniśmy oddawać aż 1000 MW, dodał Stryjecki.

Z kolei słabą stroną polskiej polityki jest wykorzystanie unijnych funduszy do realizacji celów pakietu klimatycznego. Preferowane są projekty, które mogą zostać szybko zrealizowane, a efektywność energetyczna jest kwestią drugorzędną, ocenia Tomasz Bańkowski ze Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Wskazuje, że dotąd nie uruchomiono pomocy unijnej na budowę lub modernizację sieci ciepłowniczych i elektroenergetycznych. Budżet tego programu opiewa na 164 mln euro. Eksperci podkreślają, że zastosowanie "inteligentnych? sieci przesyłowych przyniesie oszczędność energii w wysokości kilku tysięcy MW. Rząd do tej pory nie przyjął jednak ustawy o efektywności energetycznej. Brakuje woli do kompleksowej realizacji pakietu, podsumowuje Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: www.wodapowietrze.pl

Dodano: 2009-11-23
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej