Światowy Dzień Higieny Rąk. Jak zminimalizować niewidzalne zagrożenie?


Przypadający na 5 maja Światowy Dzień Higieny Rąk, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia przypomina jak istotne jest regularne i prawidłowe wykonywanie czynności higienicznych. Jak alarmują specjaliści, aż 70% zakażeń układu pokarmowego wywoływane jest przez drobnoustroje przenoszone na brudnych dłoniach. A bakterii na ludzkiej skórze nie brakuje - szacuje się, że na rękach możemy znaleźć ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Jak zadbać o prawidłową higienę we własnym domu i uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych związanych z obecnością drobnoustrojów?

Choć większość Polaków deklaruje, że regularnie dba o higienę rąk, to badania pokazują, że jedynie 5% robi to poprawnie. Tymczasem ilość drobnoustrojów przenoszonych na dłoniach liczy się w milionach. Mogą one powodować zagrażające zdrowiu lub życiu choroby. Jak ograniczyć złe nawyki i zminimalizować niewidzialne zagrożenie?

Regularna i dokładna higiena rąk

Jak wynika z raportu Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka "Higiena rąk i otoczenia Polaków", aż 90% badanych deklaruje mycie rąk po skorzystaniu z toalety. W innych sytuacjach nie jesteśmy tak porządni. Zdarza się nam zapominać o czynnościach higienicznych przed przygotowaniem posiłku, po zabawie ze zwierzęciem czy po kontakcie z osobą chorą. Nawet jeśli o nich pamiętamy, często wykonujemy je w niewłaściwy sposób. Głównym zarzutem jest kwestia regularności - ręce myjemy przeciętnie 3-4 razy dziennie. Często bagatelizujemy rolę mydła, decydując się na korzystanie z samej wody. Problematyczną kwestią okazuje się również zbyt krótki czas trwania czynności higienicznych - średnio to zaledwie 5-6 sekund. Według badaczy z Michigan State University, wydłużenie procesu do 15-20 sekund pozwala pozbyć się 90% bakterii obecnych na dłoniach.

Eliminacja bakterii

Przestrzenie domowe zajmują wysoką pozycję w rankingu miejsc najbardziej narażonych na obecność bakterii. Groźne dla organizmu drobnoustroje znajdziemy przede wszystkim na często dotykanych elementach - włącznikach światła, klamkach, klawiaturach oraz na wyposażeniu mającym stały kontakt z wodą, jak ręczniki czy dywaniki. Przenoszone na brudnych dłoniach mikroorganizmy stanowią potencjalne zagrożenie dla domowników, w szczególności tych o osłabionej odporności - osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci.

Obok utrzymania czystości i regularnych czynności higienicznych, wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnić może odpowiednie wyposażenie strefy umywalkowej i zlewozmywakowej, tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Warto zwrócić uwagę na materiały, które ograniczają rozwój drobnoustrojów, np. wodoodporne płyty MDF w szafkach podumywalkowych lub płytki ceramiczne wokół sanitariatu, zapewniające łatwe utrzymanie porządku, dodaje. Wśród niezbędnych akcesoriów powinny znaleźć się dozowniki do płynnego mydła. Ze względu na stały kontakt z wodą, kosmetyki w kostce stają się siedliskiem bakterii. Z tych samych względów warto zastąpić tradycyjne ręczniki papierowymi.

Najwyższy stopień higieny

Przydatna w warunkach domowych może okazać się również dostosowana armatura. Za najbezpieczniejsze i zapewniające wysoki poziom higieny uznaje się warianty bezdotykowe.

Dzięki wmontowaniu zaworu elektromagnetycznego aktywowanego fotokomórką, eliminuje się konieczność bezpośredniego kontaktu z baterią. Pozwala to znacznie ograniczyć kontakt z bakteriami, tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Ze względu na gwarantowany poziom higieny, tego typu rozwiązania wykorzystuje się przede wszystkim w miejscach o podwyższonym ryzyku występowania groźnych drobnoustrojów, np. w szpitalach czy centrach handlowych, dodaje Aneta Dziedzina. Baterie bezdotykowe charakteryzują się również wysokim poziomem oszczędności. Dzięki stałemu ustawieniu parametrów i automatycznemu wyłączeniu przepływu strumienia, eliminujemy ryzyko marnowania wody. W przypadku częstej eksploatacji może mieć to istotny wpływ na wysokość rachunków.

źródło i zdjęcie: Grupa Armatura

Dodano: 2016-05-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej