Projekty domów
Zobacz wszystkie projektyRozwój energetyki wiatrowej w Polsce
Energetyka wiatrowa w Polsce dopiero raczkuje, ale w kolejnych latach będzie rozwijała się szybciej niż w innych krajach. Wpłyną na to m.in. zobowiązania unijne, zgodnie z którymi udział energetyki odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w 2020 r. w Polsce będzie musiał sięgnąć 15 proc.
Przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, firmy TPA Horwath Polska i kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka zaprezentowali raport nt. energetyki wiatrowej w Polsce. Wynika z niego, że łączna moc farm wiatrowych na świecie pod koniec 2008 r. wyniosła 121 GW. Oznacza to ponad 20-krotny przyrost w stosunku do 1996 roku. Każdego dnia w tym okresie przyłączano wiatraki wytwarzające 26 MW - czyli przeciętnie 13 urządzeń o mocy 2 MW.
W Niemczech, które dotychczas najwięcej w Europie zainwestowały w energetykę wiatrową, moc wszystkich wybudowanych urządzeń pod koniec 2008 r. wyniosła 23 tys. 903 MW. Dla porównania w Polsce było to 472 MW, w Rosji 11 MW, we Francji 3 tys. 404 MW, w Wielkiej Brytanii 3 tys. 241 MW, a w Hiszpanii 16 tys. 740 MW.
Zdaniem autorów raportu, przed 2000 rokiem w Polsce właściwie nie wykorzystywano tego źródła energii. Pomiędzy rokiem 2000 a 2009 moc farm wiatrowych zwiększyła się ponad 166 razy.
Energetyka wiatrowa w Polsce jest ciągle na wczesnym etapie rozwoju. Co prawda moce przyrastają z roku na rok, ale w liczbach bezwzględnych jest to ciągle mało. Za 11 lat mamy mieć nie mniej niż 8-9 GW, a szacuje się też, że nawet kilkanaście. Czyli to jest wzrost olbrzymi i prawdziwa rewolucja inwestycyjna, powiedział partner zarządzający firmy TPA Horwath i wyjaśnił, ze ten wzrost będzie wynikał z przepisów unijnych.
Inwestycje w energetykę wiatrową w Polsce lokalizowane są głównie w pasie wybrzeża Bałtyku, sięgającym kilkadziesiąt kilometrów w głąb kraju, centralnej Polsce i Karpatach. Eksperci wskazują, że w dużej części terytorium Polski występują sprzyjające prędkości wiatru do budowy wiatraków: 5,5 - 7,0 m/s na wysokości 50 metrów.
Rozwój farm wiatrowych w Polsce jest jednak ograniczony, m.in. ze względu na bariery prawne. W opinii autorów raportu dotyczy to w szczególności zasad uzgadniania warunków przyłączania inwestycji do krajowego systemu elektroenergetycznego oraz oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Skutkiem utrudnień "jest też rekordowo długi okres przygotowywania inwestycji, który obecnie przekracza cztery lata".
O promowania energii ze źródeł odnawialnych mówi Dyrektywa unijna z 23 kwietnia 2009 r.
źródło: PAP
zdjęcie: www.stop-odkrywce.pl
Powiązane publikacje
![]() |
Renowacja drewnianych mebli ogrodowych
Dodano: 2018-04-20 |
![]() |
Baterie kuchenne. Propozycje Ferro
Dodano: 2018-04-18 |
![]() |
Jak zarządzać ciepłem w swoim domu?
Dodano: 2018-04-11 |
![]() |
Słonecznych Świąt Wielkanocnych
Dodano: 2018-03-30 |
![]() |
Światowy Dzień Wody 2018
Dodano: 2018-03-22 |
![]() |
Jak zapobiec przeciekaniu okien na płaskim dachu?
Dodano: 2018-03-16 |
Zobacz wszystkie aktualności |
Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej
Zdaniem eksperta

Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza.
redakcja@ekobudowanie.pl
