Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Co warto wiedzieć o akustyce w budownictwie jednorodzinnym?


Zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej jest ważne nie tylko w budownictwie wielorodzinnym, ale powinniśmy o to zadbać również w domach jednorodzinnych, zarówno w tych w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, czy w domach wolno stojących. Komfort akustyczny ma duże znaczenie dla jakości życia ludzi przebywających w budynkach, aby mogli spokojnie odpoczywać, spać czy pracować.

Komfort akustyczny w domu coraz ważniejszy

Każdy budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby jednocześnie spełniał wszystkie siedem podstawowych wymagań prawa budowlanego, do których należą: nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, higiena, zdrowie i środowisko, bezpieczeństwo użytkowania i dostępności obiektu, ochrona przed hałasem, oszczędność energii i izolacyjność cieplna, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych.

W przypadku domów jednorodzinnych często zdarza się, że zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawczym fachowcy koncentrują się głównie na bezpieczeństwie konstrukcji, czy izolacyjności cieplnej obiektu. Jednak coraz więcej osób chciałoby także, aby projekt ich domu uwzględniał również inne aspekty takie jak komfort akustyczny, twierdzi Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia "Białe murowanie".

Wymagania izolacyjności akustycznej wobec przegród w domach jednorodzinnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku budynków wielorodzinnych, określają normy, przedstawione w tabeli poniżej.


Wymagania izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych dla przegród wewnętrznych budynków jednorodzinnych według PN-B-02151-3;2015-10

 

Jak zadbać o akustykę w domu?

Jednym z ważniejszych czynników zewnętrznych składających się na komfort akustyczny jest otoczenie budynku. Na pewno mniej wygodnie będziemy się czuć w domku, który zostanie wybudowany w pobliżu pasa startowego lotniska lub torów kolejowych, a zupełnie inaczej, jeśli będzie zlokalizowany w zacisznym miejscu, na przykład na skraju lasu, wyjaśnia Połubiński. W pierwszym przypadku w celu ochrony przed dokuczliwym hałasem zewnętrznym zaleca się zaprojektowanie przegród zewnętrznych oraz okien o odpowiednio wysokiej izolacyjności akustycznej, które stworzą barierę dla uciążliwych dźwięków, dodaje.

Na komfort akustyczny w budynku wpływa również jakość oraz właściwości zastosowanych do jego budowy materiałów.

Silikaty a akustyka

Budowanie przegród o dużej masie powierzchniowej z silikatów jest prostym i ekonomicznie opłacalnym sposobem osiągania wysokiej izolacyjności akustycznej.

W obrębie powierzchni domu jednorodzinnego pojawia się wiele dźwięków, takich jak odgłosy radia czy telewizora, spotkań towarzyskich, zabawy dzieci, pracy urządzeń kuchennych, które generowane przez jednych domowników, mogą przeszkadzać pozostałym. Dlatego ważne jest, aby przegrody wewnętrzne (ściany, stropy) zapewniały odpowiednią izolacyjność akustyczną, przekonuje Połubiński.

Wybór konkretnych rozwiązań ściennych, łącznie z rodzajem i grubością bloczka, następuje w odniesieniu do norm, rodzaju budownictwa, a także oczekiwań inwestorów, którzy będą w takim budynku mieszkać.

W przypadku ochrony przed hałasem wewnętrznym podstawowe wymagania dla ścianek działowych spełniane są już przy zastosowaniu drążonych bloczków silikatowych o grubości 8 cm oraz z dużą nadwyżką przy zastosowaniu bloczków o grubości 12 cm, twierdzi Tomasz Połubiński. Wartość R’A1 ?52dB dla ścian między budynkami w zabudowie szeregowej jesteśmy w stanie uzyskać już przy jednowarstwowej ścianie o grubości 18cm wykonanej z pełnych bloczków o podwyższonej izolacyjności akustycznej obustronnie otynkowanej tynkiem cementowo-wapiennej lub gipsowym o grubości 10-12 mm oraz odpowiednim połączeniem ze ścianami bocznymi, tłumaczy.

Dodatkowymi zaletami ścian z silikatów jest prostota ich wykonania i wysoka odporność na błędy wykonawcze.

Dobór rozwiązań i prawidłowe wykonanie

Istotną kwestią jest zastosowanie odpowiednich pod kątem akustycznym rozwiązań projektowo-konstrukcyjnych np. dotyczących wzajemnego połączenia ścian. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej, na przykład, walory ściany z bloczków silikatowych najpełniej można wykorzystać w budynku, którego wszystkie ściany są wykonane z silikatów i połączone sztywnym węzłem murarskim.

Do czynników, które znacząco wpływają na akustykę budynku, należą również fachowość i doświadczenie ekipy budowlanej, które pozwoli uniknąć błędów wykonawczych.

Przy wykonywaniu ścian murowanych z silikatów ważne jest użycie odpowiedniej zaprawy murarskiej oraz jej równomierne rozłożenie. W przypadku bloczków  o gładkiej powierzchni czołowej (bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej), szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnienie spoin pionowych zaprawą, brak ich wypełnienia prowadzi do spadku szczelności tego typu ściany. Należy również pamiętać, że nadmierna ilość bruzd i wnęk w powierzchni ściany, powoduje spadek jej izolacyjności akustycznej, mówi Tomasz Połubiński.

Prawidłowe wykonawstwo pozwoli cieszyć się komfortem akustycznym i spełnić parametry określone dla konkretnych materiałów oraz rozwiązań projektowo konstrukcyjnych.

źródło i zdjęcie: Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów Ściennych "Białe murowanie"

Dodano: 2016-09-08
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej