W Polsce powstanie pierwsza elektrownia słoneczna

Gmina Wierzchosławice (woj. małopolskie, powiat tarnowski) walczy o 40 mln zł dotacji z funduszu szwajcarskiego, które chce przeznaczyć na budowę pierwszej w Polsce elektrowni słonecznej, składającej się z ośmiu tysięcy solarów o mocy wytwórczej 1,8 MW.

Jeśli wniosek o dotację z funduszu zostanie pomyślnie rozpatrzony, elektrownia fotowoltaiczna powstanie na wzgórzu w Rudce, a uzyskana energia będzie odsprzedawana do lokalnego zakładu energetycznego. Byłaby to kolejna tego typu inwestycja w tej strefie klimatycznej Europy, za Niemcami i Francją.

Wbrew powszechnej opinii i faktom związanym z dużym zachmurzeniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, Polska leży w strefie wystarczającego jak na wymogi elektrowni słonecznej, nasłonecznienia.  Nasz energetyczny potencjał jest określany przez specjalistów na poziomie porównywalnym z Niemcami, Danią, Czechami czy północną częścią Francji, gdzie podobne rozwiązania z powodzeniem zaspokajają potrzeby energetyczne mieszkańców.

Dzięki nowej technologii opracowanej w Szwajcarii, nawet kraje skandynawskie czy Syberia będą mogły pozyskiwać energię ze stosunkowo niskiego promieniowania słonecznego, jakie dociera do tych miejsc. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej natężenie promieniowania słonecznego w poszczególnych regionach kraju waha się od 900 kWh/m? do 1200 kWh/m?, co potwierdza, że poziom nasłonecznienia w Polsce jest wystarczający dla elektrowni słonecznych, a jednocześnie oznacza, że jest jednym z najlepszych w tej części Europy.

Taki poziom nasłonecznienia jest zupełnie wystarczający, bowiem największa elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech, a druga co wielkości na świecie, została ostatnio oddana do użytku we wschodniej części kraju, w Lieberose. Według danych technicznych będzie wytwarzać 53 megawaty, co umożliwi zaopatrzenie w energię elektryczną nawet 50 tysięcy mieszkańców.

Podobnego rzędu inwestycja zaprojektowana została na południu Francji, gdzie do 2011 r. ma powstać największa w tym kraju elektrownia słoneczna. Korzyści ze słońca chce czerpać również Słowacja, która zamierza rozpocząć budowę elektrowni w pobliżu Poltar.

Jak dotąd wykorzystanie energii słonecznej w naszym kraju oparte jest na niewielkich przydomowych elektrowniach służących głównie na potrzeby ogrzewania wody. Dzięki dotacjom, a także niekwestionowanym korzyściom, jakie dostarczają użytkownikom, stają się one coraz bardziej powszechne zarówno wśród indywidualnych właścicieli domów, jak i coraz częściej na większych osiedlach oraz w zakładach przemysłowych.

Jeżeli fundusz szwajcarski, którego celem jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską, a wyżej rozwiniętymi państwami UE, przeznaczy środki na budowę elektrowni fotowoltaicznej w Wierzchosławicach, Polska dołączy do pozostałych krajów Unii, które czerpią już korzyści z energii słonecznej na znacznie większą skalę.

źródło: www.inzynierbudownictwa.pl
zdjęcie: www.wikipedia.pl

Dodano: 2009-11-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej