Światowy Dzień Toalet. Co łączy Geberit i ONZ?


Celem Organizacji Narodów Zjednoczonych, który ma być zrealizowany do 2030 r., jest zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do czystej wody oraz urządzeń sanitarnych. Międzynarodowy Dzień Toalet to najlepszy moment na to, by dostrzec problem i poruszyć temat złych warunków sanitarnych nawet w naszym kraju.

Poprawa warunków sanitarnych jest uważana przez ekspertów z British Medical Journal za najważniejszy kamień milowy w medycynie od 1840 roku, przewyższający nawet wynalezienie antybiotyków i szczepionek. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, to nadal jednak aż ponad 2,5 mld ludzi na świecie żyje poniżej standardów sanitarnych, a 40% ludności cierpi z powodu braku wody. Geberit, jako lider technologii sanitarnych w Europie dostrzega problem, dzięki działaniom prowadzonym w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, już od kilku lat przyczynia się do realizacji założenia ONZ. Co roku firma organizuje akcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży oraz remonty i renowacje miejsc społecznie użytecznych.

Światowy Dzień Toalet skłania do refleksji

W 2013 roku ONZ ustanowiło, że 19 listopada obchodzony będzie Światowy Dzień Toalet. Co roku dzień ten ma zwrócić oczy całego świata na problem dostępu do godnych warunków sanitarnych i zachęcić do walki o ciągłe i systematyczne podwyższanie standardów.

Okazuje się, że problem dotyczy nie tylko krajów Trzeciego Świata. Wiele rodzin, również w Polsce, nie ma w swoich domach odpowiednio wyposażonych łazienek, a nawet kanalizacji. Także warunki sanitarne w szkołach pozostawiają wiele do życzenia, często brak w nich natrysków, z których można skorzystać po zajęciach wychowania fizycznego czy suszarek do rąk. Zły stan toalet powoduje, że uczniowie niechętnie z nich korzystają. Niestety celowe wstrzymywanie potrzeb fizjologicznych może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie.

Z tymi problemami postanowiła zmierzyć się Grupa Geberit, która w ramach prowadzonego globalnego projektu w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, postanowiła zwrócić uwagę na warunki panujące w polskich szkołach i przeprowadzić generalny remont łazienek w jednej z warszawskich szkół. Placówka została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania sanitarne marki Geberit oraz ceramikę marki KOŁO. Prace remontowe wykonywali także pracownicy koncernu, wolontariusze z Austrii, Niemiec i Szwajcarii, którzy zaangażowali się również w życie szkoły, brali udział we wspólnych aktywnościach razem z uczniami. Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury została starannie wyselekcjonowana  we współpracy z Fundacją Humanites - Sztuka Wychowania, której celem jest wspieranie rozwoju młodego pokolenia w kontekście uniwersalnych wartości i dobrych kompetencji społecznych.

Remont w szkole objął wymianę wszystkich elementów 70-letniej instalacji sanitarnej. Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by dostosować wyposażenie sanitarne do potrzeb dzieci, dlatego też postawiliśmy na nowoczesne pomieszczenia z wygodnymi sanitariatami i natryskami, mówi Agnieszka Stefańska architekt odpowiedzialny za przygotowanie projektu łazienki w szkole na warszawskiej Woli.

Pomagaj ze swojej łazienki

Coś dobrego dla środowiska można zrobić korzystając ze swojej łazienki, w domowym zaciszu. Choć może wydawać się, że lepsza higiena zazwyczaj wiąże się ze zwiększonym zużyciem wody, to pierwszym krokiem do tego, aby tak nie było, jest wybór odpowiedniego wyposażenia toalety.

Dzięki wprowadzeniu do spłuczek Geberit technologii dwudzielnego spłukiwania oraz funkcji "stop", od roku 1998 oszczędzono już około 12 000 mln m3 wody w porównaniu ze standardowymi spłuczkami. Pięćdziesiąt lat temu jedna osoba używała do spłukiwania około 70 litrów wody dziennie. Teraz, wybierając spłuczkę Geberit i odpowiedni przycisk (4/2 l lub 6/3l) można uzyskać wynik zaledwie 18 litrów, czyli oszczędzić ok. 50 litrów na osobę w ciągu dnia, powiedział Przemysław Powalacz Prezes Zarządu Geberit Polska.

Geberit realizuje zasadę odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych już na etapie produkcji. W fabrykach Grupy Geberit na całym świecie każdy krok produkcyjny jest ukierunkowany na efektywność energetyczną i ekologię oraz jest nieustannie optymalizowany. Zrównoważony rozwój jest integralną częścią strategii koncernu.

źródło i zdjęcie: Geberit

Dodano: 2016-11-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej