Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Odpowiednie przygotowanie drewna kominkowego


Drewno kominkowe wymaga specjalnego przygotowania zanim trafi do paleniska. Gatunek drzewa, z którego jest przygotowane, sposób przechowywania, a nawet sposób ułożenia drewna w miejscu jego składowania ma wpływ, na jakość drewna i ilość ciepła, które będzie dawać w kominku. Jak przygotować drewno, czym je pociąć i gdzie przechowywać?

Wykorzystaj walory grzewcze drewna

Wykorzystanie drewna do kominka to duża oszczędność. Ogrzanie piętrowych domów to zimą spore koszty, które możemy zmniejszyć paląc drewnem w domowym kominku. Wybór drewna nie jest zawsze oczywisty. Wiele osób popełnia te same błędy nawet o tym nie wiedząc. Spalanie odpadów tj. pociętych mebli czy resztek stolarskich, doprowadza do emisji szkodliwych związków i nie powinniśmy ich wykorzystywać do palenia w kominku.

Warto zadbać o to, aby drewno, którym będziemy palić miało możliwie najwięcej walorów grzewczych. Polecane są do tego gatunki liściaste przede wszystkim dąb, buk i jesion. Te gatunki drzew palą się najdłużej, dając przy tym najwięcej ciepła. Paląc w kominku należy zwrócić również uwagę na wilgotność drzewa, która powinno wynosić 15-20%. Najlepszą metodą na sprawdzenie czy drewno nadaje się już do kominka jest dotknięcie go ręką. Przy wilgotności rzędu 23-25% wystarczy dotknięcie ręki, aby poczuć, że drewno jest mokre. Jeśli po sprawdzeniu mamy wątpliwości, co do poziomu wilgoci drzewa, to lepiej pozwolić mu jeszcze trochę wyschnąć. Dzięki temu rzadziej będziemy musieli sięgać po kolejne kawałki drewna w trakcie palenia, radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Składowanie i cięcie drewna

Odpowiednie składowanie drewna pozwala na zachowanie jego walorów grzewczych. W tym celu drewno powinno być składowane przez minimum rok, w suchym i zadaszonym miejscu. Dzięki temu drewno nie będzie gniło. Drewno uprzednio porąbane powinno mieć dobrą wentylacje i przewiew. Cięcie drewna na mniejsze kawałki to pierwszy etap prac, które należy wykonać. W tym celu warto wykorzystać efektywne narzędzia, które pozwolą nam wykonać tę pracę możliwie najszybciej i bezpiecznie. Do cięcia niegrubego drewna idealna będzie pilarka akumulatorowa Husqvarna 136Li. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu jest bardzo cicha, lekka i bardzo prosta w obsłudze. Sprawdzi się nie tylko podczas cięcia drewna do kominka, ale również przy pracach stolarskich czy sadowniczych. Pilarka została wyposażona w trwały bezszczotkowy silnik oraz napinacz łańcucha niewymagający narzędzi.

Składując drewno na powietrzu najlepsze jest ułożenie stosu przy ścianie budynku. Stos powinien mieć kształt prostopadłościanu, dzięki czemu będzie miało ono idealną cyrkulację powietrza. Stos powinien być przykryty z góry, aby nie dostawała się do niego woda w trakcie deszczu. W przypadku składowania drewna w pomieszczeniu najlepsze będzie ułożenie stosu w kształcie stożka, radzi Jerzy Banaszczyk.

źródło i zdjęcie: Husqvarna

Dodano: 2016-12-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej