Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budujesz? Zaktualizuj projekt domu. Nowe przepisy od 2017


Budowę domu najlepiej rozpocząć wiosną. Dlatego też nowe inwestycje najczęściej planuje się pod koniec roku. Jeśli również działasz zgodnie z tym schematem, pamiętaj, by zaktualizować projekt swojego domu. Od stycznia 2017 r. obowiązują bowiem nowe przepisy budowlane, dotyczące warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie.

Zmiany warunków technicznych nowo wznoszonych budynków są podyktowane przede wszystkim dążeniem do zmniejszenia ich zapotrzebowania na energię pierwotną (EP). W skrócie oznacza to, że każdy wybudowany w 2017 budynek powinien cechować się mniejszym łącznym zużyciem energii na ogrzewanie domu, podgrzanie ciepłej wody oraz wentylację i klimatyzację. Jak spełnienie tych wymagań wygląda w praktyce?

Ciepło prawnie chronione

Budowane od stycznia 2017 roku budynki powinien cechować przede wszystkim niższy współczynnik przenikania ciepła przez dach, ściany zewnętrzne, stropy, okna i drzwi. W związku z tym konieczne będzie bardziej staranne projektowanie kluczowych elementów domu, wybieranie materiałów o wysokich parametrach technicznych oraz, jeśli zaistnieje taka możliwość, częstsze czerpanie energii ze źródeł odnawialnych.

Wszystkie te zmiany podyktowane są wymogami dyrektywy europejskiej 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku oraz zmierzają do wykorzystywania w budownictwie technologii pozwalających na wznoszenie budynków coraz bardziej energooszczędnych. Całkowite dostosowanie prawa budowlanego do regulacji unijnym planowo nastąpi do roku 2021. Wtedy też większość budynków z założenia powinna być energetycznie samowystarczalna oraz nie powinna przekraczać maksymalnego zapotrzebowania na energię, wskazanego w rozporządzeniu. Obecnie jest to 120 kWh/m2 rocznie, w latach 2017- 2020 liczba ta obniżona zostanie do 95 120 kWh/m2, by od 2021 osiągnąć finalną wartość 75 kWh/m2. Także dachy, przegrody budowlane, okna i drzwi będą musiały cechować się ustawowo uregulowanym współczynnikiem przenikania ciepła (U), wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy.

Projekt ustawowy

Dla inwestorów szczególnie istotny jest fakt, że nowym obostrzeniom powinny podlegać również budynki, które zaprojektowane zostały w roku 2016. Oznacza to, że wszelkie domknięte przed końcem roku projekty muszą zostać zaktualizowane pod kątem nowych wymagań. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pozwolenie na budowę zostanie przyznane maksymalnie do końca grudnia 2016. Nie zastosowanie się do nowych przepisów może skutkować negatywnym rozpatrzeniem wniosku.

Choć początkowo stosowanie się do zaktualizowanych przepisów wiązać się będzie ze zwiększeniem kosztów budowy domu, w dłuższej perspektywie czasu zmiana przepisów niesie za sobą oszczędności. Zoptymalizowany bilans cieplny budynku spowoduje, że nie tylko koszty ogrzewania wnętrz będą niższe - mniej zapłacimy również za ciepłą wodę i za chłodzenie pomieszczeń latem. Innowacyjne systemy ociepleń działają bowiem na dwa sposoby - ograniczają przenikanie ciepła na zewnątrz, jak i jego przenikanie do wnętrza domu, mówi ekspert firmy Blachotrapez.

Nowe przepisy przyniosą szereg wyzwań nie tylko dla inwestorów i architektów, ale także dla producentów materiałów budowlanych. O planowanych zmianach przepisów wiadomo było niemniej od roku 2014, kiedy w życie weszła pierwsza z trzech prognozowanych zmian, regulowanych nowelizacją prawa budowlanego. Dlatego też wiodący producenci już zawczasu zaczęli wprowadzać na rynek produkty o parametrach zgodnych z nowymi kryteriami.

źródło i zdjęcie: Blachotrapez

Dodano: 2016-12-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej