"Dzień bez foliówek"


Nie biorąc torebek foliowych ze sklepu zrobimy przysługę naszej planecie. Oganizacje związane z ruchem zero waste (ang. zero odpadów) będą szczególnie o tym przypominać 3 lipca, kiedy to obchodzony jest "Dzień bez foliówek". Jednorazowa torebka foliowa używana jest średnio przez 25 minut, ale rozkłada się nawet 500 lat.

Należy pamiętać, że problemu nie rozwiązują foliówki "biodegradowalne". Najlepsza reklamówka, jak oceniają przedstawiciele m.in. Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste oraz European Environmental Bureau, to ta, która nie istnieje, w ogóle nie trafia do obiegu.

Ograniczenia korzystania z toreb foliowych chce też Ministerstwo Środowiska, wprowadzając opłaty za torby. Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi cena jednej "foliówki" po 2018 r. może wynieść nawet 1 zł. Takie rozwiązanie sprawdziło się już np. w Danii, drastycznie zmniejszając liczbę plastikowych toreb w obiegu.

Wprowadzenie opłat nie ma celu fiskalnego, ale jest jednym z działań podejmowanych przez resort, by doprowadzić do zmiany zachowań konsumentów. Mówiąc wprost, chcemy skłonić klientów sklepów do zmniejszenia ilości zużywanych toreb plastikowych, gdyż obecnie w Polsce, wg szacunków zużywa się ich ok. 250-270 toreb na jednego mieszkańca, podczas gdy średnia europejska to 200, mówił w 2016 r. rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.

W jaki sposób ograniczyć wykorzystywanie foliowych torebek? Warto zabierać na zakupy torby wielokrotnego użytku lub woreczki wielorazowe (na owoce, warzywa, produkty sypkie). Jeżeli mamy w domu plastikowe torby, warto  także używać ich wielokrotnie i nie kupować kolejnych.

źródło: Portalkomunalny.pl
zdjęcie: Pixabay

Dodano: 2017-07-03
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej