Straż miejska kontroluje piece. Są kary za palenie śmieciami


Funkcjonariusze straży mimejskiej sprawdzają przede wszystkim domy jednorodzinne i przedsiębiorstwa, ale mogą też prowadzić kontrole w budynkach wielorodzinnych, w których wciąż pali się w piecach. Podstawą prawną do ich działań jest ustawa Prawo ochrony środowiska. Kto nie wpuści strażnika na kontrolę, podlega pod Kodeks karny.

Strażnicy miejscy w wielu miastach nałożyli już mandaty karne na tych właścicieli domów, którzy palą w piecach śmieciami. W Kielcach przeprowadzano około 50 kontroli nieruchomości (wrzesień-październik) i nałożono 15 mandatów na osoby, które paliły śmieciami. We Wrocławiu strażnicy miejscy w samym październiku za palenie śmieciami nałożyli 13 mandatów na łączną sumę 3 050 zł.

W Katowicach strażnicy miejscy od niedawna wyposażeni są w tzw. wilgotnościomierz, czyli urządzenie służące do pomiaru wilgotności biomasy stałej. To efekt przyjęcia uchwały antysmogowej w woj. śląskim, która zakazuje spalania drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Strażnicy wprawdzie nie mogą za spalanie takiego drewna nakładać mandatów, ale mogą edukować.

Edukują również strażnicy miejscy w Białymstoku. Przez cały październik prowadzili akcję informacyjną wśród mieszkańców, którzy dowiedzieli się o negatywnym wpływie smogu na zdrowie. Przy okazji kontrolowali piece i będą to robić przez kolejne miesiące. Straż miejska w Krakowie przez pierwszy miesiąc obecnego sezonu grzewczego przeprowadziła 2447 kontroli pieców. Ujawnili 59 przypadków spalania śmieci i nałożyli 29 mandatów karnych na kwotę 3 850 zł.

Kontrole pieców odbywają się w wielu innych miastach, niezależnie od ich wielkości i położenia na mapie. A prawdziwy boom na palenie śmieciami i paliwami kiepskiej jakości niestety dopiero nadchodzi. Kontrole różnią się w zależności od miasta. Zazwyczaj strażnicy za palenie śmieciami nakładają mandat w wysokości do 500 złotych. Działają głównie w oparciu o zgłoszenia od mieszkańców. Czasem sami sprawdzają paleniska, gdy widzą unoszący się z kominów dym o zabarwieniu, które sugeruje, iż może powstawać w wyniku spalania śmieci.

źródło: PortalSamorzadowy.pl
zdjęcie: Pixabay

Dodano: 2017-11-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej