Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii


10 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca od 1995 roku.

Na Zachodzie Dzień Obniżania Kosztów Energii jest to popularne święto, w które zwraca się uwagę na możliwość obniżenia kosztów prądu i gazu - dotarło też do Polski. To dobra okazja do edukacji w kwestii domowych sposobów oszczędzania, praw konsumentów do zmiany dostawcy oraz ekologii.

Jak oszczędzają Polacy?

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii nie bez powodu wypada 10 stycznia. Za oknem szybko robi się ciemno a temperatury są najniższe w całym roku - nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad wysokością rachunków za prąd i gaz.

Jednak nie tylko 10 stycznia powinniśmy zwrócić uwagę na nasze codzienne nawyki. Wysokość miesięcznych faktur za energię i gaz możemy obniżać na wiele sposobów. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że aktywnie oszczędza energię. Jak informuje raport "Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska" CBOS z 2016 roku, 95% z nas wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia. Nieco mniej, bo 87% Polaków używa energooszczędnych żarówek, a 88% sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.

 

 

Jeszcze niższe rachunki za prąd i gaz

Pod koniec 2017 r. pojawiły się prognozy dotyczące podwyżek cen i energii gazu. Jednak wiemy już, że w najbliższych miesiącach wysokość rachunków utrzyma się na dotychczasowym poziomie. To dobra wiadomość, szczególnie że okres grzewczy wciąż trwa. Z drugiej strony, warto pamiętać, że już teraz Polska jest krajem, gdzie ceny energii i gazu, mierzone siłą nabywczą mieszkańców kraju, należą do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej.

Jednym ze sposobów na generowanie oszczędności może być zmiana dostawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego w domu. Cały proces podobny jest do zmiany operatora komórkowego i nic nie kosztuje - nie musimy wymieniać rur, kabli i liczników. Oszczędności na rachunkach za prąd i gaz, zwłaszcza przy dużym zużyciu w okresie grzewczym, mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Warto zwrócić uwagę, że rynek gazu na Zachodzie - po jego pełnym uwolnieniu oraz prawidłowej promocji możliwości zmiany - znacząco się rozbudował. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie klienci w prosty i szybki sposób mogą wybrać nowego dostawcę, także przez internet, mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA.

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii powinien na stałe wpisać się w święta, ponieważ jest to doskonała okazja nie tylko do zmiany naszego stylu życia, ale też wysokości rachunków - na niższe.

źródło i zdjęcie: Energetycznego Centrum SA

Dodano: 2018-01-10
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej