Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Koszty ekspoatacji domu. Gdzie szukać oszczędności?


Gdzie szukać oszczędności, jak ograniczać koszty stałe i co robić, aby znaleźć dodatkowe pieniądze? Można oszczędzić na bezpośrednich kosztach eksploatacyjnych domu, takich jak rachunki za ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Po pierwsze - kupuj tylko to, co potrzebne

Podstawą jest lista, która pomoże w tym, aby nic zbędnego nie wylądowało w naszym koszyku. Ważne jest też, aby na zakupy wybierać się… najedzonym. Uczestnicy eksperymentu opisanego na łamach Science NewsLine mieli za zadanie iść na zakupy do sklepu z artykułami biurowymi. Zostali oni podzieleni na dwie grupy - tych, którzy spożyli posiłek przed zakupami i tych, którzy po artykuły biurowe wybrali się głodni. Okazało się, że osoby głodne kupiły o 70 proc. spinaczy więcej niż najedzeni klienci. Chcesz mieć więcej gotówki w portfelu? Zjedz przed wyjściem do sklepu!

Po drugie - nie trać energii

Więcej pieniędzy będzie zostawać w Twoim portfelu, jeśli ograniczysz koszty stałe. Możesz oszczędzić na przykład na bezpośrednich kosztach eksploatacyjnych domu, takich jak rachunki za ogrzewanie.

Izolacja z wełny skalnej ścian zewnętrznych, podłóg i dachu jest kluczowa, jeśli chcemy oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zastosowanie wełny skalnej daje nam również dodatkowe korzyści. Jako produkt niepalny, zwiększa bezpieczeństwo pożarowe. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością. Utrzymanie pożądanej temperatury połączone z przenikaniem pary wodnej i redukcja ryzyka zawilgoceń korzystnie wpływają na nasze zdrowie. A jeśli do tego dołożymy oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów ogrzania domu, to okaże się, że zaoszczędziliśmy całkiem sporo, mówi Piotr Pawlak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy ROCKWOOL.

Ocieplone i solidne ściany, okna i drzwi są gwarancją, że cenne ciepło nie będzie uciekać z naszego domu. Według danych z Barometru Zdrowych Domów 2017, Polaków nie stać na płacenie rachunków. Blisko 9 mln Polaków stwierdza, że nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania, a 6 mln zalega z rachunkami. Dodatkowo, jeśli będziemy regulować temperaturę w pomieszczeniach, też możemy zaoszczędzić.

Po trzecie - zadbaj o zdrowie

Przegrzane domy wcale nie są najzdrowsze i komfortowe. W zależności od wykorzystania, w każdym pomieszczeniu inna temperatura będzie dla nas odpowiednia - w sypialni wystarczy 18 st. C, w kuchni - ok. 20 st. C, a w pokoju dziennym 21 st. C. Dobrym pomysłem jest stosowanie regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zwłaszcza dzięki zastosowaniu termostatów elektronicznych. Obniżając temperaturę zaledwie o 1 st. C, oszczędzamy ok. 6 proc. energii, co w skali roku daje całkiem pokaźną kwotę.

Budowa energooszczędnego domu to również oszczędności w kosztach pośrednich, których nie widać na pierwszy rzut oka. Lepszy mikroklimat pomieszczeń i zdrowsze powietrze mają duży wpływ na nasze zdrowie. Choroby krążenia, astma i inne choroby układu oddechowego - złe warunki mieszkaniowe znacznie zwiększają ryzyko ich występowania.

Ciepłe ściany pomagają utrzymać stałą, pożądaną i korzystną dla zdrowia temperaturę we wnętrzu budynku. Beton komórkowy składa się z małych komórek wypełnionych powietrzem, które jest najlepszym materiałem izolującym cieplnie. Ściany zewnętrzne wybudowane z bloczków z betonu komórkowego ocieplone wełną skalną są trochę jak duża wełniana czapka, która chroni mieszkańców przed zimnem, żartuje Robert Janiak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy H+H.

Po czwarte - myśl długofalowo

Mądre wydatki to jedno, ale strategia zarabiania to równie ważny czynnik wpływający na kondycję naszego portfela. Warren Buffet, amerykański miliarder, filantrop i jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, zwykł mawiać: "Patrz na rynkowe zmiany raczej jak na przyjaciela, a nie wroga - korzystaj z szaleństwa, ale nie bierz w nim udziału". Zimna krew w połączeniu z intuicją są niemal gwarantem sukcesu. Jeśli nawet mamy stałe dochody w postaci etatowej pensji, warto pomyśleć o dywersyfikacji wpływów. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo.

Po piąte - inwestuj mądrze

Jeśli masz już oszczędności, obserwuj wskaźniki finansowe. Czas tanich kredytów i niskich stóp procentowych to również okres najniższego oprocentowania lokat. Warto wtedy poszukać innych instrumentów finansowych, jak na przykład obligacje państwowe, których przewagą jest niski stopień ryzyka. Inną inwestycją, która rzadko traci na wartości, w szczególności w dużych miastach, są nieruchomości. Tego typu przedsięwzięcie wiąże się jednak z większym wydatkiem i nierzadko dodatkowym kosztem w postaci kredytu. Ważna jest także lokalizacja inwestycji i zapotrzebowanie na taki lokal pod wynajem. Jednak jeśli trafimy z inwestycją - mamy zapewniony stały dochód i "samospłacanie" się kredytu.

źródło: Kampania "Nie trać energii"
zdjęcie: Pixabay

Dodano: 2018-01-11
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej