Unia Europejska liderem w walce ze zmianami klimatu

Stanowisko Unii Europejskiej, chcącej być liderem w redukcji emisji gazów cieplarnianych, jest wyzwaniem dla innych państw świata. Pod wpływem UE inne kraje zapowiadają ograniczenie emisji.

Unia Europejska samodzielnie nie uratuje klimatu. Nawet, jeśli już dziś kraje członkowskie zmniejszyłyby swoją emisję gazów cieplarnianych o 40 proc., to wpływ na globalny klimat nie byłby decydujący. Konieczne jest zawarcie ogólnoświatowego porozumienia.

Czy oznacza to, że Wspólnota powinna zweryfikować swoje stanowisko i zmniejszyć deklarowany cel redukcyjny? Wydaje się, że przynajmniej z dwóch powodów, byłby to zły pomysł, ocenia dr hab inż. Zbigniew M. Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, prezes zarządu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego, pracownik naukowy SGGW, specjalista w zakresie polityki ekologicznej i problematyki zmian klimatu.

Jak zaznacza Karaczun, po pierwsze aktywne i progresywne stanowisko Unii Europejskiej odnośnie zmian klimatu staje się wyzwaniem dla innych państw świata. Gotowość do redukcji emisji deklarują m.in.: Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia i Norwegia. W ostatnich tygodniach gotowość przyjęcia znaczących celów redukcyjnych ogłosiły: Korea, Brazylia i Chiny. Oznacza to, że przykład Wspólnoty zachęca inne kraje do podejmowania podobnych inicjatyw. Dzięki temu zbliżamy się do porozumienia globalnego.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że redukcja emisji gazów cieplarnianych jest konieczna by przeciwdziałać zmianom klimatu. Jeśli nie zaczniemy działać dziś, to jutro będziemy pod jeszcze większą presją i będziemy musieli zrobić dwa razy więcej w dwukrotnie krótszym czasie. Opóźnienie będzie miało bardzo negatywne konsekwencje dla przedsiębiorstw.

Gospodarka nie może rozwijać się w warunkach niepewności. Taką niepewność stwarzałaby niejasna polityka klimatyczna Unii. Przedsiębiorstwa nie miałyby jasnego sygnału, że muszą poszukiwać nowych, energooszczędnych technologii i rozwiązań sprzyjających budowie gospodarki niskowęglowej. A firmy, które nie wdrożą takich działań dziś, za kilka lat przestaną liczyć się na światowym rynku. Dotyczy to także, a może - wobec pasywnej polityki naszego rządu - przede wszystkim, podmiotów polskich, dodaje Zbigniew M. Karaczun.

Dlatego, jego zdaniem, Unia Europejska musi prowadzić aktywną politykę związaną ze zmianami klimatu. W naszym interesie jest, aby w Kopenhadze podpisane zostało globalne porozumienie, wymuszające działania na rzecz ochrony klimatu we wszystkich państwach świata. W ten sposób ochrona klimatu nie będzie czynnikiem wpływającym na konkurencyjność, a zacznie się liczyć innowacyjność rozwiązań, myśl technologiczna i potencjał siły roboczej w danym kraju.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.europarl.europa.eu

Dodano: 2009-12-03
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej