Mamy już 30 tysięcy zielonych certyfikatów

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał trzydziestotysięczne świadectwo pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii (OZE).

Tyle właśnie świadectw, zwanych popularnie zielonymi certyfikatami wydało URE od 1 października 2005 r., czyli od początku istnienia systemu świadectw pochodzenia - jednego z elementów wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jak przypomina URE, przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii mogą korzystać z systemu wsparcia w postaci świadectw pochodzenia, które potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w źródle odnawialnym. Zielone certyfikaty wydawane są przez Prezesa URE i w postaci praw majątkowych z nich wynikających mogą być zbywane na Towarowej Giełdzie Energii, stanowiąc dodatkowe źródło przychodu dla podmiotów produkujących energię przyjazną środowisku.

Z informacji URE wynika, że w Polsce najwięcej jest jednostek wytwarzających zieloną energię w elektrowniach wodnych - ponad 700. Na drugim miejscu plasują się elektrownie wiatrowe - takich instalacji jest ponad 280. W województwie śląskim zlokalizowana została jedyna jak dotychczas instalacja produkująca energię przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Do pozostałych technologii zaliczanych do OZE, a wykorzystywanych w Polsce i mogących ubiegać się o zielone certyfikaty, należą elektrownie biogazowe i biomasowe, a także elektrownie wytwarzające energię w procesie współspalania.

Według URE, na dzień 21 września 2009 r. moc zainstalowana w odnawialnych źródłach wyglądała następująco:

  • elektrownie na biogaz - 69,205 MW,
  • elektrownie na biomasę - 233,790 MW,
  • elektrownie wiatrowe - 582,597 MW,
  • elektrownie wodne - 944,020 MW,
  • współspalanie - 37 jednostek (w przypadku jednostek wykorzystujących technologię współspalania nie jest możliwe określenie mocy zainstalowanej).

Łącznie daje to 1 829,612 MW.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.nepirc.pl

Dodano: 2009-12-04
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej