Warszawa oszczędza energię i redukuje emisję CO2

Stolica jako pierwsze miasto w Polsce przygotowała projekt ?Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku?, którego głównym celem jest redukcja emisji CO2 do otoczenia.

Oczekiwany termin uchwalenia planu to luty 2010 roku. Dokument określa działania, które miasto podjęło w tej kadencji i określa nasze plany w obszarze zrównoważonego zużycia energii w perspektywie do roku 2020. Taki dokument uważamy za niezbędny, bo oprócz tego, że miasto jest inicjatorem szeregu tego rodzaju przedsięwzięć, to chcemy, aby taki dokument był również kierunkowskazem działań dla wszystkich, którym leży na sercu dobro środowiska i którzy chcą się w te działania angażować, powiedział Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Jarosław Kochaniak.

Realizacja zaproponowanego planu powinna na koniec 2020 roku spowodować, że poziom emisji CO2 przez Warszawę będzie wynosił 80% poziomu emisji w roku 2007, bazowym dla programu. Oznacza to redukcję emisji z 13 mln ton CO2 do ok. 10 mln ton rocznie. Również poziom zużycia energii końcowej przez stolicę będzie wynosił 80% poziomu w roku bazowym. Dodatkowo projekt planu zakłada, że co najmniej 15% zużycia energii będzie stanowić energia pozyskana z odnawialnych źródeł (OZE).

Ilość obszarów, w których możemy walczyć z marnotrawstwem energii jest bardzo duża. Nie walczymy z konsumpcją energii tylko z jej marnotrawstwem. Mówimy nie marnotrawstwu energii. Pierwsza rzecz to zasoby mieszkaniowe, druga cały sprzęt RTV i komputerowy. Możliwość oszczędzania energii i redukcji emisji CO2 w transporcie jest również wielka, powiedział prof. dr hab. inż. Tadeusz Skoczkowski, Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

W celu redukcji emisji CO2 w Warszawie wdrażany jest projekt "inteligentnej" sieci ciepłowniczej, który pozwoli zredukować straty wody w sieci o 15%, a tym samym zredukować emisję CO2 o 150 tys. ton rocznie. Likwidacja tzw. sieci niskoparametrowej i wymiana rur na preizolowane pozwoli ograniczyć emisję tego gazu o kolejne 140 tys. ton. Zostanie wymienione ponad 550 km sieci kanałowych w ciągu 15 lat w celu zmniejszenia strat ciepła.

Modernizacja oświetlenia ulic przyniesie również liczne efekty, do których zalicza się m.in. redukcję mocy zainstalowanej o 5,3 MW z 22 MW. Zmniejszy się także zużycie energii o 22,2GWh rocznie z obecnych 95,1GWh. O ok. 8 mln zł z 35 mln zł zredukowane zostaną koszty energii elektrycznej. Dzięki temu przedsięwzięciu emisja CO2 zmniejszy się o 20 tys. ton rocznie.

By zmniejszyć emisję CO2 w transporcie, drugim po energetyce sektorze z którego pochodzi najwięcej CO2, realizowane będą różnorodne programy zarówno promujące samochody hybrydowe, elektroniczne, a także prowadzone będą akcje nakłaniające do podróżowania miejskim transportem zbiorowym.

W wyniku realizacji planu Warszawa ma szansę stać się krajowym liderem wdrażania programów zrównoważonej polityki energetycznej. Jednak zastępca m.st Warszawy podkreśla, że można to osiągnąć jedynie przy współpracy wszystkich podmiotów, których działania te dotyczą.

Nasze ambitne plany zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, wprowadzenia bardziej nowoczesnych form zużycia energii, zastosowania odnawialnych źródeł energii, to nie są działania które miasto może podjąć samodzielnie. To jest nasza współpraca z organizacjami pozarządowymi, firmami prywatnymi i mieszkańcami Warszawy. Tylko wspólnym wysiłkiem możemy doprowadzić do tego, że ten nasz ambitny plan, którego tylko częścią jest Warszawa, może się powieść, tłumaczył Jarosław Kochaniak.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.trampolina.org.pl

Dodano: 2009-12-04
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej