Czy oszczędzamy prąd przestawiając dwukrotnie zegarki?

Dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu w znikomym stopniu przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej. Polskę do przestawiania wskazówek zegara obliguje obecnie dyrektywa unijna o czasie letnim.

Zmiana czasu pomaga rozwiązać kilka problemów w takich sektorach jak rolnictwo, turystyka i transport. Ocena zmiany czasu na oszczędność prądu nie jest jednoznaczna w krajach unijnych , poinformowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Komisja Europejska przypuszcza jedynie, że wprowadzenie czasu letniego i wydłużenie okresu działalności lub rekreacji przy dziennym świetle "może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii".

Od uzyskanych tak oszczędności odjąć jednak należy większe zużycie energii na dogrzewanie się wczesnym rankiem lub dodatkowe zużycie paliw spowodowane możliwym zwiększeniem ruchu wieczorem, kiedy jest jeszcze jasno.

Różne są też obserwacje krajów członkowskich. Z przedstawionych Komisji Europejskiej analiz przez Francję i Bułgarię wynika, że kraje te stwierdziły u siebie obniżenie zużycia energii elektrycznej w związku ze zmianą czasu o 0,01 proc. w skali roku, natomiast nie odnotowały go m.in. Słowenia, Estonia i Łotwa.

Nie wiadomo jednak, jak sytuacja wygląda w naszym kraju. Zdaniem wiceminister w Polsce przedsiębiorstwa energetyczne, ze względu na praktycznie nie zauważalny wpływ tego faktu na oszczędzanie prądu, nie prowadzą takich badań, które jednoznacznie określałyby stan faktyczny.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.dziennik.pl

Dodano: 2009-12-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej