Stanowisko Polski na szczycie COP15

Polska na szczycie klimatycznym COP15 w Kopenhadze (7-18 grudnia br.) będzie wspomagać stanowisko Unii Europejskiej, zakładające znaczą redukcję emisji gazów cieplarnianych i wsparcie czystych technologii energetycznych w krajach rozwijających się.

Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej będzie prezentować na forum Konwencji Klimatycznej uzgodnione uprzednio przez wszystkie państwa członkowskie stanowisko Wspólnoty. Priorytetem Unii Europejskiej na Konferencji w Kopenhadze jest zawarcie prawnie wiążącego porozumienia, opartego na kluczowych elementach architektury Protokołu z Kioto, obejmującego zarówno kolejny okres zobowiązań do redukcji po roku 2012, jak również działania na rzecz redukcji emisji przez najbardziej zaawansowane gospodarczo kraje rozwijające się, kwestie finansowania działań adaptacyjnych i mitygacyjnych w krajach rozwijających się oraz rozwój i transfer technologii przyjaznych klimatowi, informuje Ministerstwo Środowiska.

Głównym celem nowego porozumienia jest ograniczenie globalnego wzrostu emisji do maksymalnie 2 stopni Celsjusza (będzie to możliwe tylko wtedy, jeżeli globalny poziom emisji gazów cieplarnianych przestanie wzrastać w roku 2020 i zostanie zmniejszony o 50 proc. do roku 2050) oraz określenie działań adaptacyjnych do już zachodzących zmian klimatu, zwłaszcza w krajach najbardziej tymi zmianami dotkniętych.

Jestem przekonany, że podczas szczytu COP15 (przyp. red. the 15th United Nations Climate Change Conference) w Kopenhadze możemy się spodziewać globalnego politycznego porozumienia w sprawie zmian klimatu, zawierającego konkrety, pokreśla minister środowiska Maciej Nowicki. Minister Nowicki jako Prezydent COP14 (funkcja, którą sprawuje od czasu, kiedy Polska w grudniu 2008 r. zorganizowała poprzedni szczyt klimatyczny - COP14 w Poznaniu) otworzy dziś Konferencję klimatyczną w Kopenhadze.

Podsumowując rok swojej prezydencji wskazał na międzynarodową aktywność dyplomatyczną, m.in. przewodniczenie Biuru Konwencji klimatycznej, dziesiątki spotkań z kluczowymi dla procesu postaciami. W ramach wsparcia negocjacji z inicjatywy ministra Nowickiego na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku zorganizowane zostało w maju br. nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa, natury, rozwoju i leśnictwa.

Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa żywnościowego oraz zagospodarowania przestrzennego i zalesiania w odniesieniu do adaptacji do zmian klimatu. Spotkanie odbyło się w czasie spotkania Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zrównoważonego Rozwoju (CSD) i stanowiło próbę pogłębienia powyższej tematyki, a jednocześnie zaangażowania po raz pierwszy szerszego grona osób decyzyjnych w tych obszarach - ministrów rolnictwa - w globalny proces wypracowywania nowego porozumienia w Kopenhadze.

Jedną z najważniejszych krajowych inicjatyw Prezydencji COP14 jest innowacyjny projekt pt. Akcelerator Zielonych Technologii (AZT), którego celem jest identyfikacja potencjału Polski w obszarze technologii środowiskowych w zakresie zmian klimatu i ich promocja zagraniczna oraz wsparcie rozwoju przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska. Rynek technologii środowiskowych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów światowej gospodarki. Realizując projekt AZT Ministerstwo Środowiska daje impuls dla szybszego rozwoju prośrodowiskowych technologii w Polsce.

W ramach działań krajowych Prezydencja COP14 realizowała także działania edukacyjne i promocyjne, kontynuując działanie platformy współpracy Ministerstwa z instytucjami, organizacjami , mediami w zakresie klimatu: Partnerstwa dla Klimatu czy realizując drugą odsłonę kampanii społecznej "Zmień nawyki na dobre, zmień klimat na lepszy".

W 3 spotach telewizyjnych polskie gwiazdy: Edyta Górniak, Szymon Majewski oraz Otylia Jędrzejczak przekonują Polaków jak przez prostą zmianę codziennych nawyków zmienia się klimat na lepszy: zakręcając wodę, zmniejszając temperaturę, wyłączając sprzęty z trybu czuwania. Gwiazdy biorą udział w kampanii non profit. W ramach kampanii Ministerstwo Środowiska inicjuje także akcję społecznościową "Klimatolubni" - www.klimatolubni.pl oraz akcje wygaszania budynków planowane na styczeń.

 

 

Poprzedzając wyjazd ministra Nowickiego na otwarcie szczytu COP15 w Kopenhadze, Regionalne Centrum Ekologiczne w ramach projektu edukacyjnego "Kioto w domu" oraz dzieci biorące udział w akcji, złożyły na ręce ministra swoje klimatyczne deklaracje. 11 tysięcy młodych ludzi zobowiązało się w nich do pokazania światu, że chronią klimat. W jaki sposób? Na przykład wyłączając "stand-by", obniżając temperaturę w pokojach do 18°C, czy odsłaniając kaloryfery, żeby nie były zasłonięte meblami i zasłonami. Akcja towarzyszy projektowi, który wspiera edukację ekologiczną w szkołach w zakresie zmian klimatycznych.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcia:  www.cop14.gov.pl, www.en.cop15.dk

 

Dodano: 2009-12-07
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej