Ruszy rozbudowa oczyszczalni ścieków Czajka

Oczyszczalnia ścieków Czajka to największa inwestycja ekologiczna w Polsce. Projekt , który wpisany jest na listę inwestycji priorytetowych Euro 2012, decyzją wojewody mazowieckiego otrzymał pozwolenie na budowę kolektorów kanalizacyjnych na Młocinach oraz tunelu pod Wisłą, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłyną do modernizowanej oczyszczalni.

Jest to ostatnie pozwolenie potrzebne do rozbudowy oczyszczalni ścieków. Dokument pozwala na rozpoczęcie budowy czterech ogromnych zbiorników kanalizacyjnych u zbiegu ul. Marymonckiej i Zgrupowania AK "Kampinos" na Młocinach (największy będzie głęboki na 42 m), pompowni ścieków, stacji transformatorowej oraz tunelu przechodzącego pod Wisłą na głębokości 13 m i łączącego się z systemem odbioru ścieków na prawym brzegu Wisły. To w sumie 2,5 km schowanych pod ziemią rur, z tego 600 m pod Wisłą. Prace prowadzone będą technologią mikrotunelingu (czyli bezwykopowo), a szeroki na 2,8 m tunel pod dnem rzeki będzie drążony specjalną tarczą, tak jak metro.

Tunel i kolektory powstaną na obszarze Natura 2000 - Dolina Środkowej Wisły. Służby wojewody zapewniają, że zapisane w decyzji środowiskowej i pozwoleniu na budowę technologie i rozwiązania sprawią, że inwestycja nie zaszkodzi środowisku. To ostatnie pozwolenie, jakiego brakowało do zrealizowania kompleksowej rozbudowy oczyszczalni ścieków Czajka, mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Zapowiada, że ta część inwestycji zostanie zrealizowana w dwóch etapach. Na pierwszy ogień pójdą zbiorniki i cała infrastruktura na lewym brzegu Wisły. Przetarg już jest w toku, pięć wybranych przez MPWiK firm ma złożyć swoje oferty 17 grudnia. Prace mają się zakończyć w pół roku. Spieszymy się z tą częścią inwestycji, bo koliduje z trasą mostu Północnego i trzeba ją skończyć jak najszybciej, mówi Milczarczyk. W ramach tego przetargu powstanie kolektor przechodzący przez teren klubu sportowego Hutnik. W pierwszych wersjach projektu rury miały przechodzić pod istniejącym boiskiem i budynkiem klubowym, co oznaczałoby ich zniszczenie. Dogadaliśmy się z Hutnikiem. Nasza infrastruktura zostanie poprowadzona tak, by ominąć budynki klubu, zapewnia rzecznik MPWiK.

W drugiej kolejności wybudowany zostanie tunel pod Wisłą. Przetarg zostanie ogłoszony na przełomie tego i przyszłego roku. MPWiK przewiduje, że powstanie w pierwszej połowie 2012 r. Jeszcze niedawno oznaczało to katastrofę dla miasta, bo warta prawie miliard złotych dotacja na rozbudowę Czajki została przyznana Warszawie przez Komisję Europejską pod warunkiem, że wszystkie prace zostaną zakończone w 2010 r. Kilka tygodni temu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała jednak, że sukcesem zakończyły się negocjacje prowadzone z Brukselą przez jej resort i władze Warszawy. Choć oficjalnej decyzji jeszcze nie ma, unijni urzędnicy zasygnalizowali, że zgodzą się na przedłużenie terminu rozbudowy oczyszczalni ścieków Czajki do 2012 r.

źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
zdjęcie: www.mpwik.com.pl

Dodano: 2009-12-09
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej