Minister Środowiska odchodzi z resortu

Uregulowanie rosnących konfliktów z Unią Europejską i przygotowanie Konferencji Klimatycznej ONZ w poznaniu 2008 r. to główne zadania jakie udało się załatwić przez dwa lata Maciejowi Nowickiemu na stanowisku ministra środowiska.

Moją misję uważam za zakończoną. Dwa lata temu przyjąłem zaproszenie do rządu premiera Tuska. Wyraziłem zgodę na propozycję premiera, aby uporządkować kilka spraw, które mnie bolały, kiedy patrzyłem na działania resortu środowiska. Były to m.in. mnożące się konflikty z Unią Europejską na czele z Rospudą, słaba absorpcja środków wspólnotowych, przewlekłe procedury środowiskowe i Natura 2000 i ogólne słabe funkcjonowanie resortu, oświadczył Maciej Nowicki.

Jak dodaje, po 2 latach ciężkiej pracy, mógł zameldować premierowi, że wszystkie te sprawy zostały załatwione, pozycja Polski uległa wzmocnieniu i w Unii i na arenie międzynarodowej. W ocenie ministra środowiska udało się też zrobić znacznie więcej, m.in. przyśpieszyć realizację procedur inwestycyjnych w dziedzinie autostrad, zmienić myślenie o środowisku. Polacy mają świadomość, że to jeden z sektorów gospodarki.

Jak wiemy z sondaży Polacy z większą rozwagą podchodzą do spraw środowiska i klimatu, co mnie bardzo cieszy, ponieważ świadczy o ich odpowiedzialności, ocenia Maciej Nowicki.

Podkreśla, że udało mu się również porządkować prawo, aby było zgodne z unijnym, przygotować światową konferencję klimatyczną COP14 w Poznaniu, która zebrała bardzo dobre oceny dotyczące jej przygotowania. Minister środowiska przez wiele miesięcy prowadził trudne negocjacje pakietu klimatyczno - energetycznego. Udało się również sfinalizować pierwsze transakcje sprzedaży jednostek emisji AAU (przyp. red. Assigned Amount Unit - jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ).

Do 7 grudnia br. byłem Prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ. Funkcję tą przekazałem minister Danii i jest to dla mnie symboliczny moment wypełnienia misji. Po 45 latach pracy zamknięcie piękną klamrą tego wszystkiego, co udało mi się w życiu zrobić. Z tych względów, a nie żadnych innych poprosiłem pana premiera o przyjęcie mojej rezygnacji, dodaje Maciej Nowicki.

Ministrem środowiska prof. Nowicki był po raz drugi. W 1991 r. był Ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

źródło: PAP
zdjęcie: www2.mos.gov.pl

 

Dodano: 2009-12-10
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej