Spory wokół budowy elektrowni wiatrowej

Mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej twierdzą, że nie są przeciwnikami ekologii, ale nie chcą budowy elektrowni wiatrowej koło swoich domów.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, zwołanej po protestach mieszkańców, zapowiada się ostra debata. Sanepid i wydział ochrony środowiska starostwa w Świdnicy zgadzają się, by potężne, 150-metrowe urządzenia stanęły w odległości pół kilometra od zabudowań. Jednak ponad 800 osób podpisało się pod protestami i chcą, by nawet dziś burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz zapewnił, że nie wyda ostatecznej zgody na budowę elektrowni wiatrowej.

Elektrownię zamierzała wybudować niemiecka firma Sparinvest. Jednak posłanka PiS Anna Zalewska zaczęła zwalczać projekt elektrowni wiatrowej. Na spotkaniach z mieszkańcami straszy hałasem, wypadkami i podwyżkami cen energii elektrycznej. Wątpliwość budzi też sam wiatrak, bo wielokrotnie dochodziło już do takich sytuacji, że przestarzałe technicznie zachodnie elektrownie wiatrowe były rozbierane, malowane, a później montowane w Polsce, twierdzi Zalewska. Najważniejsze jest jednak ryzyko wzrostu ceny energii elektrycznej. Za ekologiczny prąd trzeba przecież sowicie zapłacić, dodaje.

Adriana Madziar-Bujak z firmy Sparinvest nie zgadza się z postawionymi zarzutami. Nasza firma sprzedaje też używane elektrownie wiatrowe, ale kupują je wyłącznie polscy inwestorzy, którzy stawiają pojedyncze sztuki. W przypadku dużych farm wiatrowych nie ma mowy o używanych wiatrakach, zapewnia. Kłamstwem są też sugestie o podwyżkach cen za energię.

Burmistrz jest tymczasem zwolennikiem wiatraków i ma zamiar przekonać do swych racji mieszkańców. Sprawa jest nagląca, bo termin wydania zgody lub odmowy upływa na początku stycznia.

źródło: IAR, Gazeta Wrocławska
zdjęcie: www.gliwice.naszemiasto.pl

Dodano: 2009-12-10
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej