Problemy z wdrożeniem technologii CCS w Polsce

Progiem rentowności dla wdrożenia technologii wychwytywania CO2 jest cena uprawnień do emisji tego gazu 30 euro za 1 tonę. Próg ten może się obniżyć, wraz z doskonaleniem technologii CCS i transportu dwutlenku węgla. W skali świata, CCS może przyczynić się do redukcji dwutlenku węgla o 20-28 proc. Pozostaje jednak problem akceptacji społecznej dla tej nowatorskiej metody obniżenia nieuchronnych kosztów wzrostu cen energii, powiedział Jacek Piekarz, szef Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych, Vattenfall. Bez tego proces inwestycyjny w Polsce może zostać opóźniony, bo nie znajdą się inwestorzy gotowi ryzykować w badania i rozwój technologii CCS.

Jak wykazał dr Marcin Liszka z Politechniki Śląskiej, zaniechanie działań w najbliższych dwóch latach już w 2015 roku może podwyższyć koszt ceny energii elektrycznej u producenta do 246 zł/MWh (obecnie poniżej 200 zł).

Zastosowanie technologii CCS ma dwa główne aspekty. Pierwszy wiąże się z zapewnieniem bezpiecznego składowania CO2 pod ziemią. Zdaniem dr Adama Wójcickiego z Państwowego Instytutu Geologicznego, w Polsce najlepiej nadawać się będą do tego głównie (w ponad 70 proc.) złoża wód solankowych i skały porowate, na głębokości od 800 do 2500 m (wody słodkie leżą na głębokości ok. 200 m). Ich potencjał szacowany jest na 5-10 mld ton CO2. W mniejszym zakresie możliwe jest skorzystanie z kolektorów w postaci wyrobisk po gazie ziemnym i ropie nafowej.

Drugim problemem jest spadek sprawności netto bloków energetycznych, które wdrożą technologię wychwytu CO2. W zależności od technologii, waha się on w granicach 8 proc. (IGCC -przyp. red. ang. integrated gasification combined cycle - technologia bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa lub też kompleks zgazowania pozostałości rafineryjnych) do 12 proc. (PF-MEA). Przy wysokich i rosnących cenach uprawnień emisji CO2 najlepsze efekty, czyli najniższą cenę prądu, zapewnia układ IGCC, a próg opłacalności jej wdrożenia wynosi przy koszcie uprawnień 20 euro/tonę.

Odrębną kwestią jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów w sprawie składowania CO2, co określa unijna tzw. dyrektywa CCS. Zdaniem dyskutantów, planowana regulacja powinna być spójna z innymi przepisami, wdrażającymi przepisy pakietu klimatyczo-energetycznego, a nie jednostkowo - przez nowelizację ustawy prawo geologiczne i górnicze.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.jupiterimages.com

Dodano: 2009-12-11
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej