Tauron zbuduje kocioł na biomasę

W PKE Elektrowni Jaworzno III ma powstać kocioł na biomasę, który, zgodnie z oczekiwaniami, ma zacząć produkować energię już w 2012 r. Według szacunków nowy kocioł w Jaworznie zużywać będzie rocznie ok. 300 tys. ton biomasy.

Takie deklaracje złożył Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia. Obecnie w elektrowniach i elektrociepłowniach grupy Tauron w skali roku produkuje się ok. 0,3 TWh energii pochodzącej ze współspalania biomasy (roczna produkcja energii przez Tauron to ok. 20 TWh). Osiągnięty poziom współspalania w istniejących jednostkach jest już optymalny. Dlatego, chcąc zwiększyć ilość biomasy wykorzystywanej do produkcji energii, Tauron planuje budowę kotła na biomasę, w którym spalany będzie tylko ekologiczny produkt.

W Elektrowni Jaworzno III planujemy budowę kotła wyłącznie na biomasę. Zgodnie z założeniami, blok, gdzie powstanie kocioł, będzie miał moc 50 MWe i kilkadziesiąt MWt. Szacujemy, że rocznie będzie on produkował ok. 0,3 TWh zielonej energii. Jego uruchomienie planujemy w roku 2012, mówi Tokarski.

Jak dodaje Tokarski, wraz z uruchomieniem nowego kotła na biomasę w Elektrowni Jaworzno III najprawdopodobniej zaprzestana zostanie produkcja energii z biomasy w innych jednostkach grupy Tauron. Jak zapowiada prezes Tokarski, Tauron całość potrzebnego paliwa chce pozyskiwać z zewnątrz i nie planuje własnych upraw. Jego zdaniem rynek biomasy w Polsce dość dobrze się rozwija i nie powinno być problemu z pozyskaniem jej dużych ilości.

Tokarski prognozuje, że wykorzystywanie biomasy w elektroenergetyce będzie rosło. Nie wykluczone jednak, że w dłuższej perspektywie, np. ok. roku 2030, także produkcja energii z biomasy zostanie obłożona obowiązkiem wychwytywania i składowania CO2.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.ecoeurope.eu

Dodano: 2009-12-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej