W Lubuskiem powstanie dziesięć farm wiatrowych

Projekty dziesięciu farm wiatrowych na terenie województwa lubuskiego przygotowywuje aktualnie niemiecka firma Starke Wind, która zajmuje się planowaniem, wyborem odpowiedniej lokalizacji , wykonaniem niezbędnych badań i projektów budowlanych oraz uzyskaniem pozwoleń na budowę elektrowni wiatrowych.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i oddaniu do realizacji hiszpańskiemu inwestorowi projektu w Golicach priorytetem stały się Górzyca i Rzepin. Farma wiatrowa w Golicach będzie składać się z 19 turbin wiatrowych o łącznej mocy 38 MW postawionych na ok. 340 ha. W Górzycy ma stanąć 17 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 34 MW. Po przeprowadzonych pomiarach wiatru metodą sodarową i opracowaniu raportu o oddziaływaniu na środowisko zespołu elektrowni wiatrowych trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji do pozwolenia na budowę. Drugim priorytetem jest przygotowanie projektu w Rzepinie. Tam docelowo na powierzchni ok. 620 ha mają zostać wybudowane 34 turbiny o łącznej mocy 68 MW. Również przygotowywane są dokumenty do pozwolenia na budowę.

Pozostałe projekty farm wiatrowych są w różnych fazach pod względem zaawansowania. Takich etapów/faz w naszej firmie wyróżnia się trzy i nie jesteśmy w stanie określić kiedy dokładnie zostaną one zrealizowane, wyjaśnia firma Starke Wind.

Prace związane z opracowaniem projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego trwają w Goraju . Planowana farma wiatrowa ma liczyć 12 turbin o łącznej mocy 24 MW. Pomiary wiatru prowadzone były dwoma metodami: sodarową oraz przy pomocy masztu do pomiaru i kierunku prędkości wiatru. Na tym samym etapie prac jest projekt w Nowej Niedrzwicy oraz Sławie. Tam planowane jest wybudowanie farm wiatrowych o mocy odpowiednio 56 MW i 126 MW przy wykorzystaniu kolejno 28 i 63 turbin wiatrowych.

Projekt farmy wiatrowej przygotowywany jest również w Bogdańcu. We wrześniu 2008 roku Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Tamtejsza farma ma obejmować 22 turbiny o łącznej mocy 44 MW. W tym samym stanie jest projekt w Myszęcinie, gdzie farma wiatrowa ma mieć moc 34 MW i liczyć 17 turbin wiatrowych.

Po uchwaleniu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w najbliższych miesiącach planowane jest przystąpienie do opracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w Stypułowie. Planowana farma wiatrowa ma obejmować 22 turbiny o łącznej mocy 44 MW.

Prace planistyczne związane z opracowaniem zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego trwają również w Szańcu. Tam stanąć ma 69 turbin o łącznej mocy 138 MW.

Starke Wind przygotowyje również projekt budowy farmy wiatrowej Wschowa, który obejmuje 3 lokalizacje: Przyczyna Górna, Konradowo, Kandlewo. Planowana farma wiatrowa ma obejmować 60 turbin o mocy 120 MW. We wrześniu 2008 roku Gmina Wschowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Wschowa.

W przypadku zrealizowania wszystkich projektów elektrowni wiatrowych spółki na terenie województwa lubuskiego, łączna planowaną moc przyłączeniowa będzie wynosić blisko 1000 MW.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.wodapowietrze.pl

Dodano: 2009-12-14
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej