30 lat będzie ważne pozwolenie na elektrownię wiatrową

Pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, na których mają być budowane elektrownie wiatrowe, będzie ważne nawet 30 lat.

Inwestorzy będą mieli więcej czasu na przygotowanie inwestycji związanej z budową farm wiatrowych na morzu. Pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich będzie ważne maksymalnie 30 lat, a nie pięć, jak obecnie.

Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy z 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. (Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1502 z późn. zm.), która powstała w sejmowej Komisji Przyjazne Państwo.

Warunkiem skorzystania z takiego rozwiązania będzie konieczność uzyskania w ciągu pięciu lat pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej. Ponadto w ciągu ośmiu lat od uzyskania pozwolenia na wzniesienie i wykorzystanie sztucznej wyspy na cele elektrowni wiatrowej inwestor będzie musiał rozpocząć jej eksploatację.

Przygotowanie projektu elektrowni wiatrowej na morzu, wraz z wnioskiem o pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie, trwa około siedmiu lat, ze względu na konieczność wykonania np. specjalistycznych badań środowiska morskiego.

Nowelizacja wprowadza także mechanizm przedłużania ważności pozwolenia o kolejne 20 lat, jeżeli wykorzystanie inwestycji będzie zgodne z wydanym pozwoleniem.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.postcarbon.pl

Dodano: 2009-12-14
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej