Błędy we wniosku wydłużą czas zwrotu VAT za materiały budowlane

Na przełomie roku do urzędów skarbowych wpływa najwięcej wniosków o zwrot części VAT za materiały budowlane, przysługujący osobom fizycznym ponoszącym wydatki mieszkaniowe. Wszystkie składane wraz z wnioskiem dokumenty, w szczególności kopie faktur, podlegają obowiązkowej weryfikacji.

Najwiecej problemów stwarza podatnikom właściwe wypełnienie wniosku (VZM-1), a ewentualne wyjaśnienia wydłużają czas oczekiwania na zwrot VAT za materiały budowlane, który może wynosić nawet pół roku.

Brak podpisów i załączników

Najczęstszy błąd to złożenie niekompletnego wniosku o zwrot podatku VAT oraz brak podpisu współmałżonka. Małżonkowie mogą składać wniosek łącznie lub odrębnie, przy czym bez względu na sposób złożenia wniosku oboje muszą się na nim podpisać. Problem z odzyskaniem kwoty zwrotu może mieć podatnik, którego mąż lub żona z przyczyn losowych nie może podpisać się na wniosku.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane naliczany jest na podstawie dołączanych do wniosku kopii faktur. Niestety, do urzędów skarbowych często trafiają faktury nieczytelne. Przyczyn do zakwestionowania faktur przez organ podatkowy w praktyce jest znaczenie więcej.

Kwestionowane faktury

Podatnicy ujmują we wnioskach faktury na zakup towarów, które nie są objęte zwrotem. Prawo do zwrotu dotyczy faktur dokumentujących zakup towarów, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7 proc., a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22-proc. VAT. Podatnicy powinni zapoznać się ze spisem takich materiałów budowlanych umieszczonym w obwieszczeniu ministra transportu i budownictwa z 30 grudnia 2005 r. (Dz.Urz. MTiB z 2006 r. nr 1, poz. 1).

Należy pamietać, że urząd skarbowy nie bierze pod uwagę faktur, które nie są wystawione przez podatników VAT. Warto także zadbać o to, aby wystawca umieścił na fakturze symbol PKWiU. Według symboli PKWiU ustawodawca sklasyfikował towary, w stosunku do których przysługuje zwrot. Jeśli na fakturze brakuje odpowiedniego symbolu organ podatkowy musi sam określić, czy dany towar widniejący na fakturze kwalifikuje się do objęcia zwrotem. W wielu przypadkach nie jest to jednak możliwe bez czynnego udziału wnioskodawcy, a nawet wystawcy faktury. Na fakturze może być bowiem umieszczony skrót wywodzący się np. z nazwy producenta towaru i wyłącznie oznaczenie kodowe.

Zasady odliczeń

Nie wolno odliczyć wydatków, które nie są wyłącznie związane z budownictwem mieszkaniowym, lecz dotyczą np. prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Prawo do odliczenia VAT wynikające z ustawy o VAT przysługuje tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast zwrot VAT za materiały budowlane przysługuje wyłącznie osobom prywatnym. Obydwu uprawnień nie można łączyć.

Dokonywane są także odliczenia wydatków wyka zanych przez podatników jako nieodliczone w ramach ulg mieszkaniowych, podczas gdy w latach 2004?2005 dokonano odliczeń w PIT z tytułu zakupu tych samych materiałów budowlanych.  Limity zwrotu VAT są mniejsze dla osób, które poniesione wydatki mieszkaniowe odliczyły wcześniej w ramach ulg mieszkaniowych w PIT (budowlanej lub remontowej).

Od 1 stycznia 2006 r. do 30 czerwca 2009 r. fiskus wypłacił podatnikom 2,6 mld zł w ramach zwrotu VAT za materiały budowlane.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.materialy-budowlane.icmarket.pl

Dodano: 2009-12-17
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej