Czy dojdzie do porozumienia w Kopenhadze?

Nadzieje na kompleksowe porozumienie klimatyczne na szczycie w Kopenhadze są niewielkie. Negocjacje między biednymi i bogatymi krajami utknęły w martwym punkcie.

Ambicją Danii, która gości uczestników międzynarodowego szczytu klimatycznego z udziałem blisko 120 szefów państw, było wypracowanie kompleksowych ram redukcji emisji gazów cieplarnianych i zgromadzenia funduszy dla biednych państw na finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi. Chodziło o to, by dojść do porozumienia we wszystkich najważniejszych kwestiach, co umożliwiłoby podpisanie w przyszłym roku traktatu w tej sprawie.

Także kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w czwartek w Berlinie, że doniesienia, jakie do nas docierają(...) z Kopenhagi, nie są dobre. Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, która przybyła do Kopenhagi w czwartek rano, czyli na 24 godziny przed prezydentem Barackiem Obamą, ma odbyć serię spotkań dwustronnych z przedstawicielami Chin, Brazylii i Danii.

Premier Australii Kevin Rudd ostrzegł jednak, że proces negocjacyjny toczy się "w ślimaczym tempie". Z tego rodzaju negocjacjami tak już jest, że albo trafia się na ścianę, albo pod sam koniec dochodzi do przełomu, ocenił. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, twierdzi, że "nie wyobraża sobie fiaska" - musi dojść do porozumienia w Kopenhadze.

Na 48 godzin przed zakończeniem konferencji w Kopenhadze premier Indii Manmohan Singh po raz kolejny powtórzył, że jego kraj nie może zgodzić się na porozumienie klimatyczne, które utrudni wyjście z ubóstwa milionom ludzi.

źródło: PAP
zdjęcie: www.systron.pl

Dodano: 2009-12-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej