Ostrów Wielkopolski produkuje ekologiczne ciepło

Ponad połowa paliwa wykorzystywana do ogrzewania Ostrowa Wielkopolskiego pochodzi z ekologicznej biomasy. Obok miału węglowego Ostrowski Zakład Ciepłowniczy (OZC) wytwarza także ciepło i prąd z gazu.

Paliwa, które są wykorzystywane w Ostrowie Wielkopolskim do produkcji ekologicznego ciepła to biomasa i gaz ziemny GZ-50. Stan obecny biomasy (zrębka drzewna) to 1250 ton, przy czym w ciągu całego sezonu grzewczego ilość spalonej biomasy będzie wynosiła ok. 22000 ton. Natomiast sezonowe zużycie gazu ziemnego spalonego w turbinie Centrax będzie wynosiło ok. 10 mln [Nm3].

Do marca zużyjemy w OZC około 21 tysięcy ton węgla. Do tego dochodzi gaz i biomasa. Plac wokół elektrociepłowni powoli zapełniają "góry" zrębek drzewnych i węgla. Biomasa ze względu na swoją dużą objętość nie może być składowana na cały sezon grzewczy, jest na bieżąco uzupełniana. Z kolei turbina gazowa na godzinę potrzebuje 1700 metrów sześciennych gazu, wyjaśnił Józef Litwin, szef Elektrociepłowni Ostrów.

W 2000 roku OZC w elektrociepłowni przy ulicy Grunwaldzkiej uruchomił układ skojarzony z turbiną gazową do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W 2007 roku ruszyła produkcja ekologicznego ciepła i energii z biomasy w układzie skojarzonym OZC. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wytwarza także energię elektryczną. Gaz ziemny kupuje się na bieżąco z rurociągu.

Ciepło produkowane w OZC jest w pełni ekologiczne, wytworzone ze źródeł odnawialnych, dzięki temu do atmosfery trafia mniej CO2, dodał Bartosz Ziółkowski, prezes Holdikom SA i szef Rady Nadzorczej w OZC. Miasto Ostrów Wielkopolski m.in. dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez OZC znalazło się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Gmina Bliska Środowisku".

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.htu.com.pl

Dodano: 2009-12-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej