Kto zyska na kopenhaskim szczycie klimatycznym?

W krótkim okresie dwie grupy mają szansę stać się długoterminowymi beneficjentami udanego szczytu w Kopenhadze. Są to tzw. dostawcy rozwiązań i wcześni naśladowcy. Dwie wymienione grupy zapewniają pełne spektrum technologii środowiskowych, które zostaną zastosowane w przyszłości.

Przykładowo, chodzi o takie technologie jak akumulatory dla pojazdów elektrycznych, systemy wspomagające małe sieci energetyczne w zakresie wydajności i funkcjonalności, wydajne produkty LED (diody elektroluminescencyjne - elektroniczne źródło światła, które może być wykorzystywane w lampkach wskaźnikowych w wielu rodzajach elektroniki oraz w oświetleniu), biopaliwa drugiej generacji oraz systemy sekwestracji CO2. Na przykład Gameta, firma która produkuje turbiny, ma poważny udział w ważnych rynkach energii wiatrowej USA (24 proc.) oraz Chin (7 proc.).

Do "wczesnych naśladowców" należą firmy, które odpowiednio wcześnie zrewidowały swoje strategie biznesowe, żeby sprostać ryzyku rosnących kosztów operacyjnych w przyszłości, ocenia Bożena Jankowska, szefowa Allianz-dit Global EcoTrends Fund. Chodzi tu przede wszystkim o koszty podatku od dwutlenku węgla. Firmy te uwzględniły zmianę klimatu i związane z nią trendy. Rozpoczęły także ograniczanie emisji gazów cieplarnianych oraz obciążenia węglowego i wdrażają strategie, zakładające osiągnięcie trudnych celów.

Niezależnie od tego, czy Kopenhaga spełni pokładane w niej nadzieje, w dłuższym okresie widzimy wystarczająco dużo inicjatywy na poziomie narodowym, aby zapewnić zaangażowanie w rozwój zielonych technologii i zminimalizować zależności od obfitych w CO2 paliw kopalnych, mówi Jankowska.

Według niej, wystarczy spojrzeć na Andritz AG, która jest drugim co do wielkości na świecie dostawcą technologii związanych z pozyskiwaniem energii z wody. Firma ta odnotowała szybki wzrost sprzedaży, ponieważ Brazylia oraz szereg innych państw zwiększają swoje zaangażowanie w tym sektorze. Wzrost ten jest także stymulowany przez potrzebę wymiany starych turbin wodnych w Europie i USA w najbliższych latach. Obecnie 20 proc. światowej energii pochodzi z wody, a ponieważ technologia ta jest sprawdzona oraz najbardziej rozwinięta ze wszystkich odnawialnych źródeł energii można zakładać, że jej udział będzie sukcesywnie wzrastał.

Istnieje grupa "pewniaków", która ma szansę na zysk niezależnie od wyniku kopenhaskiego szczytu klimatycznego. W jej skład wchodzą firmy, które zajmują się wydajnością energetyczną, czyli kwestiami takimi jak lepsza izolacja domów oraz wydajnymi silnikami dla systemów HVAC (ogrzewanie, wentylacja oraz klimatyzacja).

Zdaniem Barbary Evans, analityka badań nad zrównoważonym rozwojem w RCM, firmie należącej do Allianz Global Investors, o ile znaczny postęp został poczyniony przed szczytem COP15, głównie w kwestii przystosowania, transferu technologii oraz powiększania potencjału, wciąż pozostaje wiele wyzwań.

Krytycznym punktem kopenhaskiego szczytu klimatycznego będzie kwestia średnioterminowych celów redukcji emisji dla krajów uprzemysłowionych, mówi Evans. Choć mamy już pełną listę "intencji" ze strony rozwiniętych krajów świata, to w wielu wypadkach intencje te nie spełniają wymagań ekspertów. Obecnie tylko Norwegia zasygnalizowała zaangażowanie w redukcję, które odpowiada oczekiwaniom ekspertów.

Pomimo tego, że Chiny i Indie podjęły w ostatnich miesiącach wyraźne kroki, szczególnie jeśli chodzi o ich zaangażowanie w nowe technologie środowiskowe, to ciągle potrzeba wyraźnych i znacznych gwarancji finansowych od krajów uprzemysłowionych, aby dobić targu z rozwijającymi się gospodarkami, podkreśla analityk w RCM. Obecnie nie mówi się o żadnych konkretnych sumach.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.presseurop.eu

 

Dodano: 2009-12-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej