Świąteczna choinka w zgodzie z ekologią

Każdego roku jednym z dylematów przedświątecznych jest wybór choinki, która ma nie tylko symbolizować te szczególne święta, ale także tworzyć nastrój i w odpowiedni sposób podkreślać charakter naszych wnętrz. Jakie więc drzewko wybrać, by być w zgodzie z ekologią - żywe czy sztuczne?

Wybór świątecznych choinek jest ogromny. Możemy kupić drzewka miniaturowe lub wysokie - ponad 2 metry. Sprzedawcy żywych choinek oferują najczęściej świerki i jodły. Wśród  drzewk sztucznych również jest duża różnorodność.

Kupując drzewko świerkowe musimy przygotować się na to, że w warunkach domowych gubi ono igły pod wpływem ciepła. Jednak dekorując wnętrza świerkiem, będziemy cieszyć się wydzielającym bardzo intensywnym zapachem lasu. Mniejszą popularnością cieszy się jodła. To drzewko ma grube igły i gęste gałęzie - może ozdabiać dom lub mieszkanie nawet przez trzy miesiące.

 

 

Wiele osób wybiera na świąteczne drzewko choinkę sztuczną. Czy jednak roztoczy ona w domu prawdziwą świąteczną atmosferę i czy jest ekologiczna?

Kiedy świąteczne  choinki z plastiku i PVC, staną się po kilku latach wysłużonym elementem dekoracyjnym, trafiają do pojemników na odpady komunalne, a następnie na wysypisko, na którym będą rozkładać się nawet ponad 400 lat. Recycling tego typu odpadów jest w Polsce mocno ograniczony.

Do produkcji i barwienia sztucznych choinek zużywa się wiele szkodliwych substancji, m.in.: polichlorek winylu, ołów oraz ropę naftowę. Taka świąteczna choinka nie jest trująca, jednak po połknięciu nawet drobnego jej elementu przez małe dziecko lub zwierzę, stanowi zagrożenie. W przypadku pożaru drzewko takie wydziela trujące dioksyny i chlorowodór.

Naturalne drzewka, wyrzucone po świętach, nie stanowią zagrożenia ekologicznego.  Rozkładają się szybko oraz są wykorzystywane jako opał. Te, których nie udało się sprzedać mogą służyć jako karma dla zwierząt kopytnych w ogrodach zoologicznych. Świąteczną choinkę możemy oddać również do kompostowni.

Ekolodzy zgodnie twierdzą, że żywe drzewka to ekologiczny wybór. Nie prawdą jest, że wycinka drzewek to zagłada dla lasów. Choinki muszą pochodzić z plantacji, a nie z państwowego lasu - mają wówczas stosowną etykietę.

opr.: Aneta Sadlik
zdjęcia: www.impresja.bloblo.pl, www.choinka.arbiter.pl,

Dodano: 2017-12-21
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej