Rusza program "Solarna Szczawnica"

Uzdrowiskowe miasteczko Szczawnica (woj. małopolskie) rozpoczyna realizację programu "Solarna Szczawnica", dzięki któremu 370 budynków zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody.

Burmistrz miasta Grzegorz Niezgoda podpisał umowę na zakup i montaż ponad 1,5 tys. sztuk kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 3,6 tys. m2. Instalacje zostaną zamontowane w ciągu najbliższych miesięcy na 370 budynkach w Szczawnicy.

Program "Solarnej Szczawnicy" jest bez wątpienia programem dla wytrwałych, zarówno w odniesieniu do władz samorządowych, które dążyły do jego zaistnienia, jak i do mieszkańców, którzy do tego projektu przystąpili i którzy mimo długiego okresu oczekiwania na zakończenie podjętych w 2007 roku procedur nie wycofali się z przedsięwzięcia, ocenił burmistrz Niezgoda.

Realizacja przedsięwzięcia o wartości ponad 8,4 mln zł będzie możliwa dzięki pozyskanej przez władze Szczawnicy dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 4,2 mln zł oraz dzięki pożyczce otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w wysokości 3,5 mln zł. Mieszkańcy i instytucje uczestniczące w projekcie wnieśli wkład własny w wysokości 10 proc. kosztów kolektorów słonecznych w ich domach.

W wyniku programu "Solarna Szczawnica" blisko 30 proc. domów w Szczawnicy zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody. Podstawową korzyścią, jaką przyniesie program, jest ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza, co jest bardzo ważne dla miasta uzdrowiskowego, jakim jest Szczawnica. Mieszkańcy skorzystają też na niższych rachunkach za energię wykorzystywaną do ogrzewania wody, podkreślił burmistrz Niezgoda.

Według założeń kolektory słoneczne montowane na dachach ogrzeją w okresie letnim całą wodę używaną w gospodarstwie domowym, a zimą w 15-20 proc. wspomogą istniejące ogrzewanie.

źródło: PAP
zdjęcie: www.ekolektor.pl

Dodano: 2009-12-28
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej