Ekologiczny i energooszczędny Dom TypOwy

Indywidualny Dom TypOwy jest drewniany i zamknięty dwuspadowym dachem. Dach jest bez okapu, deski surowe, a dom okrągły. Już  niebawem ekologiczny dom zostanie otwarty dla zwiedzających.

Indywidualny Dom TypOwy jest okrągły i drewniany. Zamyka go dwuspadowy dach, bo tylko taki dopuszczają na tym terenie przepisy. Żeby całość nie wyglądała zbyt poczciwie, architekci z KWK Promes, którzy dom projektowali, pozbawili dach okapu.

Indywidualny Dom TypOwy rządzi się trzema zasadami:

  • jest to dom na prawie każdą działkę,
  • dla prawie każdej rodziny,
  • dostosowany jest do różnych wymagań lokalnych.

Katarzyna i Tomasz Baronowie, właściciele i inicjatorzy jego powstania, są filmowcami tworzącymi wspólnie dokumenty o architekturze. Kilka lat temu w Finlandii zachwycili się możliwościami drewna. Skandynawowie budują z niego wszystko, od małych domków po wielkie biurowce. Baronowie postanowili do energooszczędnego i ekologicznego drewna przekonać Polaków, którzy coraz częściej nawet domki w górach stawiają z pustaków.

Postanowili, że sami zbudują sobie modelowy dom z drewna i sfilmują proces jego powstawania. Do współpracy zaprosili pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Dom musiał pasować do działek o różnych kształtach i rozmiarach. Miał zostać powtórzony co najmniej dwa razy - w podpszczyńskich Radostowicach i pod Berlinem. Jeśli znajdą się kolejni amatorzy tego projektu, drewnianych Indywidualnych Domów TypOwych może być jeszcze więcej.

 

 

Ekologiczny dom pod Pszczyną jest już prawie skończony. Tomasz Baron przyznaje, że wybudowanie go nie było najłatwiejszym zadaniem.  W Polsce jest bardzo mało firm, które dobrze radzą sobie z drewnem. A taką architekturę nietrudno zepsuć, podkreśła.

Budynek z zewnątrz wydaje się mały. Wrażenie mija, gdy wejdzie się do środka. Za drzwiami rozciąga się przestronny jasny pokój dzienny połączony z otwartą kuchnią, rozświetlany szerokimi przeszkleniami. Projektanci na życzenie inwestorów nie żałowali szkła. Szklane drzwi są nawet w łazience na parterze. Będzie można z niej wyjść prosto do ogrodu.

Architekci i właściciele nie chcieli, by okna i drzwi biegły łukami, jak ściany. Są proste. O tym budynku można pomyśleć jak o pieńku drewna. Gdyby taki pieniek ściosać z góry, powstałby nasz dach. Gdyby naciąć go jeszcze po bokach, pojawiłyby się nasze okna. Nie ma nic prostszego, mówi Tomasz Baron.

Centrum ekologicznego domu zajmuje okrągły (a jakże) trzon komunikacyjny i konstrukcyjny przebijający wszystkie piętra i wystający ponad dach jak ogromny niski komin. Dom TypOwy można potraktować jak mocno ironiczną wersję drewnianego domku z kominkiem i dwuspadowym dachem. Na piętrze zaplanowano dwa pokoje dziecięce, łazienkę i obszerną sypialnię z niedostępną od strony korytarza łazienką.

Jeden z wycinków koła na piętrze zostawiono otwarty. Właściciele przeznaczyli go na bibliotekę. Przez wielkie przeszklenie w podłodze (które pozwoli też wyeksponować drewniane elementy konstrukcyjne) mole książkowe będą mogły zerkać, co dzieje się w salonie na parterze. Poddasze nie jest podzielone żadnymi ścianami. To przestrzeń otwarta na różne pomysły.

Drewniana jest nie tylko konstrukcja budynku. Elewację ekologicznego domu pokryto surowymi profilami z cedru kanadyjskiego. Deski są ścięte tak, żeby woda po nich spływała, nie pomalowano ich farbą ani impregnatem. To nie było konieczne, bo cedr jest trwały i odporny. Dzięki temu mamy elewację, która pachnie, zamiast śmierdzieć chemią. Choć oczywiście trzeba pogodzić się z tym, że drewno będzie się zmieniać, mówi Baron.

Dach przykryto szarą membraną, używaną zwykle w obiektach przemysłowych. Architektom spodobał się jej kolor, nawiązujący do szarości aluminiowych okiennych ram zastosowanych w budynku. Liczyły się też jej zdolności izolacyjne. Budynek, naszpikowany instalacjami ograniczającymi zużycie energii, będzie miał zapotrzebowanie energetyczne na poziomie domu pasywnego.

Proces urządzania otoczenia już się rozpoczął. Obok tarasu wykonanego z indyjskiego piaskowca rośnie młoda brzoza, która w przyszłości ma stać się dominującym elementem okalającego dom ogrodu. Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby ten dom stanął w banalnym otoczeniu iglaków i żywopłotów. Chcieliśmy, żeby sprawiał wrażenie osadzonego w naturalnym otoczeniu, mówi Katarzyna Baron.

Ogród też ma być typowy i indywidualny, możliwy do powielenia na różnych działkach i dostosowany do potrzeb różnych właścicieli. Zaprojektowała go pracownia Ogrodownia spod Warszawy. Zawsze projektujemy z myślą o konkretnym użytkowniku. Bierzemy pod uwagę otoczenie działki, jej mankamenty i zalety. Ten pomysł wymagał zupełnie innego podejścia. Skoro jednak architektom udało się zaprojektować uniwersalny dom, to czemu nam miałoby się nie udać z ogrodem, mówi Agnieszka Duc, współwłaścicielka Ogrodowni.

Uniwersalny jest układ ogrodu. Projektanci całą działkę podzielili na rozchodzące się promieniście od ścian budynku sektory, a te poprzecznie na mniejsze moduły, które można rozmaicie aranżować. Indywidualnie mają też być dobierane rośliny. Pod Pszczyną obok brzozy będą rosły: len, maki, głogi, rajskie jabłonki, drzewka owocowe, ozdobne trawy i zioła. To ogród biocenotyczny. Rośliny tworzą w nim wewnętrzny ekosystem pozostający w kontakcie z otaczającym środowiskiem. Ekologiczny i naturalny, jak sam dom, mówi Duc.

Modelowy dom ekologiczny ma przekonywać, że z drewna można wybudować nie tylko góralską chatę. Chcemy, żeby przynajmniej przez rok czy dwa był to dom pokazowy. Raz czy dwa razy w miesiącu zamierzamy wpuszczać tutaj studentów architektury, architektów i ludzi, którzy po prostu interesują się architekturą, mówi Tomasz Baron.

Szczegółowe informacje na temat Indywidualnego Domu TypOwego na stronie projektu www.dom-nowywymiar.pl.

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
zdjęcie: AG, www.dom-nowywymiar.pl

Dodano: 2010-01-06
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej