Dziewięć państw zbuduje sieć przesyłu eko-energii

Dziewięć europejskich państw planuje budowę sieci przesyłu energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Projekt ten ma umożliwić przesyłanie ekologicznej energii do różnych części Europy, wyrównując wahania wynikające ze zmian pogody.

Realizacja projektu związanego z przesyłem eko-energii ma kosztować 30 mld euro. Nowoczesna sieć połączy elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym oraz elektrownie wodne i słoneczne na kontynencie. W inicjatywie uczestniczą Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Norwegia, Dania, Holandia, Irlandia i Luksemburg.

W grudniu 2009 r. zapadła decyzja o współpracy przy projekcie. Według rzecznika niemieckiego ministerstwa gospodarki, w styczniu odbędzie się pierwsze spotkanie grup roboczych. Jesienią rządy dziewięciu krajów uzgodnić mają harmonogram realizacji inwestycji, która miałaby powstać w ciągu 10 lat.

Większą część kosztów budowy sieci przesyłu eko-energii poniosą podmioty gospodarcze, dlatego w negocjacjach uczestniczyć będą przedstawiciele czołowych europejskich firm energetycznych i operatorów sieci przesyłowych. Inwestycja byłaby pierwszą wielonarodową siecią energetyczną w Europie i odpowiedzią na ocieplenie klimatu. Celem Unii Europejskiej jest, by do 2020 roku jedna piąta energii elektrycznej pochodziła ze źródeł odnawialnych.

U wybrzeży Europy koncerny energetyczne budują bądź planują elektrownie wiatrowe o mocy 100 gigawatów, co odpowiada 10 procentom europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i wydajności 100 dużych elektrowni węglowych.

Przedstawiciele branży i eksperci wskazują jednak na konieczność równoczesnej rozbudowy sieci przesyłowych. Obecnie istniejąca sieć nie może już absorbować tego, co doprowadzają do nich nowe parki wiatrowe, powiedział ekspert ds. odnawialnych źródeł energii w organizacji Greenpeace, Sven Teske.

źródło: PAP
zdjęcie: www.farmer.pl

Dodano: 2010-01-07
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej