Co przyniesie projektowana nowelizacja dyrektywy o certyfikatach energetycznych?

Wsparcie finansowe indywidualnych inwestorów to niezbędny element promocji energooszczędnego budownictwa. Takie podejście przyczyni się do zwiększenia zaangażowania inwestorów w budownictwo energooszczędne.

Certyfikatacja energetyczna budynków funkcjonuje zbyt krótko, by można ocenić w sposób jednoznaczy przepisy regulujące tę kwestię. Z pewnością pozwoli to miarodajnie ocenić rzeczywiste zużycie energii w polskim budownictwie. Państwa unijne osiągnęły pod koniec ubiegłego roku porozumienie, co do konieczności nowelizacji Dyrektywy 2002/91/WE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Oznacza to między innymi kary za brak certyfikatu.

Według Roberta Mikulskiego, radcy prawnego w kancelarii Stopczyk i Mikulski, specjalisty w zakresie prawa energetycznego, groźba sankcji powinna zmobilizować właścicieli i zarządców budynków do sporządzania certyfikatów energetycznych. Spowoduje ona, że nowe przepisy będą powszechniej stosowane. Z pewnością należy wykluczyć wprowadzenie kar, których celem byłoby utrudnienie bądź uniemożliwienie zbycia budynku, dla którego nie sporządzono certyfikatu. Taka sankcja byłaby zbyt restrykcyjna i niecelowa, mowi Mikulski.

Oferent nieruchomości będzie zobowiązany dołączyć certyfikat energetyczny do ogłoszenia o sprzedaży lub najmie budynku. Mikulski podkreśla, że wprowadzenie takiego obowiązku zwiększy świadomość nabywców i najemców w zakresie ilości energii konsumowanej przez budynek. Dzięki temu będą oni mieli możliwość zorientowania się w wysokości kosztów, jakie poniosą, korzystając z budynku.

Ustaleniu podlegać będzie także obowiązek akredytacji niezależnych ekspertów w drodze sporządzania listy kwalifikowanych certyfikatorów i systemu kontroli certyfikatów. Bez wątpienia prawo do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków powinni mieć tylko niezależni certyfikatorzy. Tylko oni mogą zagwarantować, że certyfikaty energetyczne określą rzeczywiste zużycie energii w budynku. W przypadku sporządzania ich przez podmioty zainteresowane sprzedażą budynku, np. deweloperów, istnieje ryzyko, iż poziom zużycia energii w budynku będzie zaniżany, uzasadnia Mikulski.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.ojej.pl

Dodano: 2010-01-11
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej