Polska ma słoneczną suszarnię osadów ściekowych

W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Myszkowie zakończyła się budowa słonecznej suszarni osadów ściekowych. Pozwoli ona na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w oczyszczalni ścieków oraz zredukowanie masy osadów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 3,7 mln zł.

Suszenie mokrego osadu z wykorzystaniem energii słonecznej pozwoli znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Dla odparowania 1 tony wody z osadu suszarnia będzie potrzebować tylko 24 kWh, a przy wspomaganiu pompami ciepła 70 kWh, w przypadku gdy konwencjonalne suszarnie zużywają około 800 kWh. Dodatkowo budowa tego typu suszarni słonecznej jest o wiele tańsza od zwykłych suszarni z zastosowaniem energii elektrycznej.

Technologia słonecznej suszarni zakłada, że suszenie osadów ściekowych w okresie wiosennym, letnim i wczesnojesiennym będzie odbywało się poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Suszarnia dodatkowo wyposażona jest w ogrzewanie podłogowe, a źródłem energii jest pompa ciepła wykorzystująca ciepło ścieków oczyszczonych. Zastosowane ogrzewanie podłogowe pozwala wydłużyć okres skutecznego działania suszarni w porach roku o mniejszym nasłonecznieniu.

Wysuszone osady mają wartość energetyczną zbliżoną do węgla brunatnego i mogą być stosowane jako paliwo w ciepłowniach oraz wykorzystywane w rolnictwie, ponieważ nie zawierają nadmiernych ilości metali ciężkich. Słoneczna suszarnia pozwoli na zmniejszenie masy osadów ściekowych o ponad połowę z 2300 ton do 963 ton. Obecnie suszy się w niej pierwsza partia osadów.

Dzięki znacznej redukcji masy osadów ściekowych zmniejszą się także koszty związane m.in. z ich załadunkiem, rozładunkiem, transportem oraz magazynowaniem. Obniży się emisja CO2 do atmosfery oraz ryzyko przedostania się osadu do rzeki Warty w razie powodzi. Jest to jedna z pierwszych tego typu instalacji w Polsce.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 3 mln 767 tys. zł, z czego prawie 2,3 mln zł dofinansował EkoFundusz, 968 tys. zł pochodziło z nisko oprocentowanych kredytów z Banku Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, pozostałe 616 tys. zł ZWiK przeznaczył z własnego budżetu.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.mpgk.wlodawa.pl

Dodano: 2010-01-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej