Konflikt wokół oczyszczalni ścieków Czajka

Na warszawskiej Białołęce trwa modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka. Jest to jedna z największych inwestycji tego typu w kraju. Zdaniem mieszkańców rozbudowa oczyszczalni jest uciążliwa i niesie ze sobą wiele niedogodności.

Mieszkańcy Białołeki zawiązali komitet przeciwko budowie spalarni, która ma powstać na terenie oczyszczalni ścieków Czajka. Jego członkiem był obecny radny dzielnicy Białołęka Krzysztof Pelc. Sprawa nie została rozstrzygnięta na korzyść komitetu, ale nie powstrzymało to mieszkańców przed dalszą obroną własnych interesów. Powstał Komitet Obrony Mieszkańców Przed Uciążliwościami Budowy Oczyszczalni "Czajka". Członkowie komitetu podkreślają, że prace przy budowie prowadzone są niechlujnie i doprowadzają do dewastacji dróg publicznych - głównie za sprawą betoniarek i tirów dowożących materiały budowlane. Wytyczono wprawdzie drogę techniczną, ale nie spełnia ona swojej roli. Budowa prowadzona jest także wieczorami, więc uciążliwy jest hałas i pękają budynki.

Jest to największa inwestycja ekologiczna w Polsce. Ważna dla całej Warszawy, która jako jedyna stolica europejska nie ma możliwości oczyszczania wszystkich ścieków, mówi Bartosz Milczarczyk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W Białołęce pow staną kolektory przesyłowe, które będą obsługiwać dzielnice lewobrzeżnej Warszawy. W tej chwili 40 proc. ścieków ze stolicy trafia do Wisły. Z tak wielką budową wiążą się uciążliwości, to nieuniknione, przekonuje Milczarczyk.

Krzysztof Pelc z tym się nie zgadza i zarzuca urzędnikom złe gospodarowanie środkami na inwestycje publiczne. Do osiedla domków jednorodzinnych nie doprowadzono instalacji wodociągowej, chociaż w związku z głębokimi wykopami na budowie obniżył się poziom wód gruntowych i wiele domów zostało pozbawionych wody. MPWiK temu zaprzecza.

9 grudnia ubiegłego roku mieszkańcy złożyli formalny wniosek, w którym zażądali zadośćuczynienia za szkody wynikłe w związku z rozbudową oczyszczalni ścieków Czajka. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi, mówi Andrzej Świtalski, przewodniczący komitetu. Domagamy się też badań jakości powietrza, bo uciążliwy jest także zapach. Nie jesteśmy przeciwko samej oczyszczalni, zaznacza Świtalski. MPWiK obiecało hermetyzację zbiorników, która ma poprawić sytuację. Mieszkańcy zażądali interwencji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

źródło: www.warszawa.naszemiasto.pl
zdjęcie: www.blog.zw.com.pl

Dodano: 2010-01-13
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej