Bezpłatne badania termowizyjne Twojego domu

Nieszczelne okna i drzwi, pęknięcia w murach, kiepskie uszczelki - wszystko będzie widoczne za sprawą kamer termowizyjnych, które odwiedzą 200 domów. W Poznaniu ruszył pilotażowy program "Trzymaj ciepło".

Przeciętna poznańska rodzina emituje rocznie 31 ton dwutlenku węgla. Prawie połowa pochodzi z ciepła i energii elektrycznej, jakie zużywamy w naszych domach. Aby to ograniczyć uruchomiliśmy w ubiegłym roku projekt rozdawania energooszczędnych świetlówek. Teraz w ramach programu "Trzymaj ciepło" będziemy namawiać do oszczędzania ciepła, opowiada Leszek Kurek, dyrektor wydziału ochrony środowiska. Chcemy uświadomić mieszkańcom, że każda strata ciepła przez pęknięte ściany, nieszczelne okna, oznacza nie tylko szkodę dla środowiska, ale i ubytek w kieszeni poznaniaków. Liczymy na to, że zdjęcie z badania termowizyjnego będzie czynnikiem mobilizującym, dodaje Kurek.

200 mieszkańców domów jednorodzinnych na czterech osiedlach odwiedzą specjaliści wyposażeni w kamery termowizyjne. Zrobią cztery zdjęcia budynku i wytłumaczą, gdzie pojawiają się ubytki ciepła i jak temu zaradzić. Jeżeli przy ramie okiennej będzie widać czerwony kolor, oznacza to, że przydałyby się uszczelki. Jeśli czerwień lub żółty kolor widać na budynku, to znak, że warto zastanowić się nad termomodernizacją domu, wyjaśnia Leszek Kurek.
Jedno zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną kosztuje od 700 do 2 tys. zł. Poznaniacy z czterech osiedli nie zapłacą za badanie ani złotówki. Koszty całkowicie pokrywa partner projektu, firma Dalkia.

Akcja rozpoczyna się 25 stycznia, ale już dziś można zprzesyłać zgłaszenia. Wystarczy wejść na stronę projektu www.trzymajcieplo.pl i wypełnić formularz. Po zarejestrowaniu, na podany w zgłoszeniu adres, zostanie wysłany e-mail z potwierdzeniem. W ciągu 24 godzin skontaktujemy się telefonicznie i zaproponujemy dogodny termin badań termowizyjnych, tłumaczy Elżbieta Olędzka-Koprowska z O.K.E.J. pracowni, wykonawcy projektu.

Doradzimy mieszkańcom, aby nie przegrzewali pomieszczeń. Gdy na zewnątrz jest około zera, a w mieszkaniu 23 st. C, to przez ściany czy okna ucieka o 15 proc. ciepła więcej niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy temperaturę ok. 20 st. C. Dlatego możemy sporo oszczędzić, jeśli zamiast zwiększać temperaturę, założymy ciepły sweter, wyjaśnia Kurek. Nie opłaca się również ogrzewać garaży. Bramy garażowe są głównym miejscem utraty ciepła w budynku, a w wyższej temperaturze szybciej zachodzi korozja.

Program ma charakter pilotażowy. Jeżeli zainteresowanie bezpłatnymi badaniami termowizyjnymi będzie duże, program będzie powtórzony w listopadzie. Złożyliśmy już wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Postaramy się kupić własną kamerę termowizyjną i rozszerzyć program na inne osiedla domków jednorodzinnych, a może nawet na kamienice i wspólnoty mieszkaniowe, mówi Kurek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
zdjęcie: www.badanietermowizyjne.com

Dodano: 2010-01-14
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej