Energetyka solarna - prognozy na 2010 rok

Rosnące zapotrzebowanie na produkty energetyki solarnej, które rozpoczęło się w trzecim kwartale 2009 roku utrzyma się również w roku 2010, wynika z raportu opracowanego przez grupę badawczą Needham & Company.

W najnowszym raporcie Needham zaznacza, że wzrost popytu na urządzenia solarne napędzany będzie m.in przez stabilizację cen, poprawę sytuacji na rynku kredytów, zwiększenie zainteresowania regionalnego związanego z dotacjami państwowymi oraz rosnące koszty energii elektrycznej.

Według szacunków Needham & Company przychody branży solarnej wzrosną o około 3% w pierwszej połowie 2010 roku, a w drugiej o około 19%. Liderem w energetyce słonecznej pozostanie w dalszym ciągu rynek niemiecki, jednak branża staje się coraz mniej skoncentrowana, a nowo powstające rynki wkrótce zaczną odnotowywać znaczne wzrosty.

Analitycy Needham prognozują, że niemieckie instalacje solarne pod koniec roku 2010 będą stanowiły około 35% światowych, wobec 52% w roku 2009. Tę różnicę pokryją rynki wschodzące m.in. Stanów Zjednoczonych, Włoch i Chin. Tempo rozwoju obrazuje przykład rynku chińskiego, gdzie łączna moc instalacji solarnych w 2008 roku wynosiła ok. 47MW, a w 2012 ma osiągnąć poziom 1GW.

Raport Needham & Company objął również prognozy dotyczące firm, które odniosą największe korzyści na omawianym wzroście. Według autorów raportu, niezbędna jest do tego odpowiednia struktura kosztów i zdolność pozyskiwania projektów, a w tych względach zostały wyróżnione m.in. firmy JA Solar Holdings i SunPower.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.matbud-szozda.pl

Dodano: 2010-01-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej