Podnosisz konkurencyjność - ubiegaj się o dotacje na OZE

Szeroko promowane dotacje na odnawialne źródła energii pobudziły wyobraźnię wielu ludzi. Tymczasem troska o koszty energii, to nie tylko inwestycje w odnawialne źródła energii. Zgodnie z podstawową zasadą: niższe koszty to niższa cena i wyższa konkurencyjność, teraz jest czas na zmiany. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie refundacji wydatków związanych z obniżaniem kosztów energii.

Budownictwo pasywne to nowa innowacyjna technologia, która dopiero zyskuje na znaczeniu na arenie międzynarodowej. Wyróżniają ją bardzo dobre parametry izolacyjne oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Wydatki na budowę w tradycyjnej technologii czy pasywnej są podobne, różnica tkwi w materiałach, montażu itp. Przewagą przy wyborze drugiego rozwiązania jest możliwość zaakcentowania efektywności rozwiązania w inwestycji (nawet 10-krotnie mniejsze zużycie energii w budynku pasywnym), przez co inwestycja wykazuje zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zupełnie inną kategorią jest produkcja pelletu, o której nie można zapomnieć omawiając tematykę odnawialnych źródeł energii. Pellet to mielone, a następnie granulowane trociny i odpady drewna, które po obróbce stanowią wysoko wydajne, odnawialne paliwo, produkowane z biomasy.

Uruchomienie produkcji takich wyrobów może być przedmiotem dofinansowania w ramach programów dla przedsiębiorstw podnoszących konkurencyjność. Taki program jest w każdym województwie. Inwestycje w środki trwałe tego typu wielokrotnie uzyskiwały wsparcie z programów unijnych starych, jak i nowych. Przy takim przedsięwzięciu należy dobrze opisać technologię i rynek zbytu. Takie projekty dobrze wpisują się w programy nastawione na innowacje technologiczne. Pewne trudności mogą pojawić się, gdy od inwestycji wymaga się, aby generowała nowy innowacyjny produkt, ale dobra, wnikliwa analiza także i w tym zakresie jest w stanie pomóc. Produkcja pellet ma potencjał dotacyjny, czyli zazwyczaj dobrze wpisuje się w ramy unijne.

Dotacje na odnawialne źródła energii nie mają nic wspólnego z rozdawnictwem środków publicznych każdemu chętnemu. Wizja ekomiast zasilonych tylko odnawialną energią jest jeszcze odległą przyszłością. Kogo interesuje sfinansowanie inwestycji w bliższej perspektywie, ten powinien sięgnąć po środki z programów regionalnych bądź krajowych. Inwestycje mające na celu ograniczanie kosztów energii prowadzonej działalności mogą być komponentem składowym dobrze znanych inwestycji podnoszących konkurencyjność, jeśli są właściwie uzasadnione i zgodne z celami projektu.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.mojeopinie.pl

Dodano: 2010-01-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej