Akcja "Godzina dla Ziemi" - Przyłącz się i Ty

Na 27 marca br. organizacja ekologiczna WWF zaplanowała akcję "Godzina dla Ziemi?, polegającą na wyłączeniu na 1 godzinę światła. Energetycy przekonują, że nagły spadek zapotrzebowania na energię może być szkodliwy dla systemu elektroenergetycznego.

Już po raz trzeci podczas organizowanej przez WWF akcji wielu ludzi na całym globie na jedną godzinę zgaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się największemu, zdaniem ekologów, zagrożeniu dla naszej planety i apelować o konkretne działania na rzecz ochrony klimatu. W akcję włączają się osoby prywatne, firmy, a także władze miast, które wygaszają iluminacje spektakularnych budynków i obiektów.

W tym roku w akcję "Godzina dla Ziemi" w Polsce zaangażowało się już 60 znanych osób. Artyści, piosenkarze, aktorzy, dziennikarze i podróżnicy dołączyli do ogólnoświatowego ruchu społecznego w symbolicznym apelu o działanie na rzecz Ziemi, wśród nich są m.in. Wojciech Mann, Grażyna Torbicka i Agata Młynarska.

WWF przygotowała również reklamę społeczną w tej sprawie z udziałem Urszuli Dudziak, Doroty Wellman, Grażyny Wolszczak, Sebastiana Karpiel-Bułecka, Piotra Najsztuba i Huberta Urbańskiego. W tym roku do Godziny dla Ziemi WWF oficjalnie przyłączyło się już także 14 miast wojewódzkich.

PSE Operator, odpowiedzialny za funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, ostrożne ocenia inicjatywę WWF. PSE Operator wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu trwałą zmianę nawyków odbiorców, skutkującą racjonalnym korzystaniem z energii elektrycznej na co dzień, komentuje Dariusz Chomka, rzecznik PSE Operator.

Jak ocenia Dariusz Chomka, gaszenie światła przez jedną godzinę w roku ma jedynie charakter symboliczny. Do realnych oszczędności, a nawet obniżenia rynkowej ceny energii może doprowadzić konsekwentne ograniczanie jej poboru w szczytowych momentach zapotrzebowania, szczególnie pomiędzy 18:00 a 21:00.

Takie zachowanie odbiorów pozwoliłoby zmniejszyć ilość drogiej energii kupowanej w celu pokrycia zapotrzebowania w okresie szczytowym, osiągnąć równowagę pomiędzy popytem i podażą w systemie, a także zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, dodaje Chomka. Dotychczasowe edycje akcji "Godzina dla Ziemi" nie miały jakiegokolwiek wpływu na funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, twierdzi.

WWF ogłosiła plebiscyt na miejscowość, która wykaże największe zaangażowanie w akcji. Miarą tego zaangażowania będzie zadeklarowana liczba obiektów, które zostaną symbolicznie zgaszone przez władze danego miasta, jak również liczba mieszkańców, którzy zarejestrują się na stronie akcji. Zapytamy też władze miast, co konkretnie robią na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Sekretarz Generalny ONZ , Ban Ki Moon stwierdził, że "Godzina dla Ziemi" WWF to największa demonstracja publicznego zaniepokojenia zmianami klimatycznymi, jaka kiedykolwiek dotąd miała miejsce.

"Godzina dla Ziemi" to przede wszystkim symboliczny apel ludzi na całym świecie o powstrzymanie niezwykle groźnych dla naszej cywilizacji zmian klimatu. Głównym celem jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać największemu wyzwaniu naszych czasów. Jest ona w tym roku szczególnie istotna, gdyż wbrew oczekiwaniom opinii społecznej, w grudniu ubiegłego roku w Kopenhadze nie doszło do podpisania konkretnego i silnego międzynarodowego porozumienia na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i powstrzymania niebezpiecznych, wywołanych przez człowieka zmian klimatu.

Ekolodzy wskazują, że od początku XIX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o ponad 0,7°C. Eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C oznaczać będzie katastrofalne zagrożenie dla naszej planety. Spowoduje gwałtowne topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi.

Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o ponad 5°C. Przyczyną tego zjawiska  jest przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie CO2, wywołana spalaniem paliw kopalnych.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: PAP

Dodano: 2010-01-28
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej